Linie lotnicze Enter Air i koncern TUI chcą stworzyć firmę oferującą wynajem i czarter samolotów - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Polski przewoźnik i wiodący w Europie touroperator złożyli do UOKIK wniosek o koncentrację. Siedziba wspólnego przedsiębiorcy będzie zlokalizowana poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak wyjaśniono we wniosku złożonym do UOKiK nowy podmiot będzie dostawcą na rzecz odbiorców komercyjnych, nie będących konsumentami, usług najmu samolotów lub usług lotów czarterowych. Koncentracja nie wywoła zagrożenia dla konkurencji.
– Złożyliśmy wniosek do UOKiK, gdyż taka jest procedura przy tego typu projektach. Planujemy utworzenie z TUI firmy leasingu samolotów wraz z załogami, która będzie oferować swoje usługi innym liniom lotniczym. Takich usług obecnie brakuje na rynku, a te co są, są bardzo drogie, a korzystanie z nich nie do końca wygodne. Jeśli projekt się zmaterializuje, to planujemy by nowy podmiot w pierwszej kolejności świadczył usługi wynajmu samolotów dla TUI oraz Enter Air, ale także będziemy próbowali sprzedawać usługę innym liniom lotniczym na świecie. Skala przedsięwzięcia będzie zależeć od zainteresowania linii lotniczych – wyjaśnił nam Grzegorz Polaniecki, prezes Enter Air.
Wiosną informowaliśmy, że
Enter Air i TUI Poland podpisały umowę czarteru dotyczącą współpracy w sezonie Lato 2023 i Zima 2023/2024. Szacunkowa wartość porozumienia wynosi 164,0 mln dolarów, czyli k. 718,3 mln zł. Umowa została zawarta na czas określony, a konkretnie do 30 kwietnia 2024 roku i reguluje zasady świadczenia przez Enter Air usług lotniczego przewozu osób i bagażu.
W maju 2023 roku
flota Enter Air powiększyła się o trzy nowe odrzutowce 737 MAX 8 (SP-EXC, SP-EXE, SP-EXF), które zostały odebrane z fabryki Boeinga i liczy obecnie 28 samolotów. 23 z nich to boeingi 737-800, a pięć maszyn to odrzutowce wersji 737 MAX 8.
Nowego A320 odebrał także Chair Airlines, którego 49 proc. należy do Enter Air. Flota szwajcarskiego przewoźnika to aktualnie cztery samoloty: trzy airbusy A320 i jeden A319. Łącznie grupa korzysta w sezonie letnim z 36 samolotów, uwzględniając planowaną dostawę B 737 MAX 8 i trzy dodatkowe maszyny wynajęte na zasadach wet-lease.
TUI Beteiligungs GmbH jest z kolei spółką holdingową należącą do grupy kapitałowej, na której czele stoi TUI AG. Grupa kapitałowa TUI prowadzi działalność gospodarczą na rynku usług turystycznych w wielu krajach, w tym w Polsce. Działalność polega na świadczeniu usług tour operatorów, oferowaniu rejsów oceanicznych, świadczeniu usług agencji turystycznych, usług transportu lotniczego, usług zakwaterowania oraz usług rezydentów w miejscu wypoczynku.