W przeprowadzonej na pokładach samolotów Enter Air ankiecie jedynie 5 proc. pasażerów zadeklarowało, że najchętniej podróżowałoby na wakacje z lotniska w Radomiu. Odpowiedzi na zadane przez przewoźnika pytania udzieliło 9 129 pasażerów na 228 lotach startujących z Lotniska Chopina w Warszawie.
– Administracja państwowa i porty lotnicze dążą do wyrzucenia polskich turystów z Lotniska Chopina, które ma stać się portem przesiadkowym dla zagranicznych pasażerów. Opinie ekspertów są bardzo krytyczne wobec takiego pomysłu, dlatego zdecydowaliśmy się spytać o zdanie najbardziej zainteresowanych, czyli naszych pasażerów. Odpowiedzi, które otrzymaliśmy od ponad 9 tysięcy osób są jednoznaczne. Jedynie 5 proc. ankietowanych chce latać z Radomia i są to przede wszystkim osoby, które mieszkają niedaleko i będą na lotnisko w Radomiu miały po prostu bliżej – mówi Grzegorz Polaniecki, członek zarządu i dyrektor generalny Enter Air. – Wyniki ankiety nie pozostawiają wątpliwości, że lotnisko w Radomiu to projekt realizowany wbrew pasażerom, który nie ma logicznego uzasadnienia. Na projekt zmarnowane zostaną ogromne pieniądze, które mogłyby posłużyć na poprawę infrastruktury tam gdzie to jest realnie potrzebne – dodaje.
Pasażerowie podróżujący na wakacje samolotami Enter Air mogli udzielić anonimowych odpowiedzi na pytania, dotyczące kontrowersyjnego pomysłu przeniesienia lotów czarterowych do Radomia. Przewoźnik spytał też swoich pasażerów o to jakim środkiem transportu docierają na lotnisko, jak często i w jakim gronie wyjeżdżają na wakacje.
Badanie zostało przeprowadzone od 30 czerwca do 28 lipca 2019 r. Ankiety rozdano na wszystkich 228 lotach Enter Air startujących w tym okresie z Warszawy do 43 destynacji wakacyjnych, zlokalizowanych w 18 krajach takich jak Grecja, Hiszpania czy Turcja, jak również bardziej egzotycznych kierunków jak Kenia, Wyspy Zielonego Przylądka czy Zanzibar. Wśród pasażerów byli klienci wszystkich głównych partnerów Enter Air – największych w Polsce touroperatorów: Itaka Holdings, TUI Poland, Rainbow Tours czy Coral Travel. Łącznie przewoźnik otrzymał 9 129 wypełnionych ankiet, na podstawie których przeanalizował preferencje swoich pasażerów.
Destynacje na których prowadzona była ankieta:
Pasażerowie potwierdzają: „Z Radomia latać nie chcemy…”
Z którego lotniska byłoby Pani/Panu najwygodniej latać?
88,5 proc. ankietowanych, jako najwygodniejsze dla siebie lotnisko wskazało Lotnisko Chopina (Okęcie), 6,5 proc. Modlin, a 5 proc. planowane lotnisko w Radomiu. Zdecydowana większość respondentów (82,6 proc.) uważa też, że nawet krótszy o kilka minut lot nie zrekompensuje im niedogodności związanych z koniecznością dojazdu do Radomia, a 79,7 proc. ankietowanych nie chce, żeby Okęcie było portem wyłącznie przesiadkowym.
Gdzie mieszkają osoby, które chcą latać z Radomia?
Z Radomia chciałoby latać jedynie 458 ankietowanych osób, które jako miejsce zamieszkania wskazywały najczęściej: województwo mazowieckie (poza Warszawą), lubelskie i świętokrzyskie. Większość ankietowanych mieszkańców tych województw jako preferowane lotnisko wskazało jednak Lotnisko Chopina, mimo że, dla części z nich jest ono dalej niż Radom.
– Liczba chętnych do latania z Radomia nie jest w stanie zapełnić nawet połowy samolotu latającego przez rok na najpopularniejszej trasie, a pasażerowie chcą przecież latać w różne miejsca. Ruch lotniczy z Radomia nie ma i nigdy nie będzie miał racji bytu – mówi Polaniecki.
40 proc. spośród wszystkich osób, które udzieliło odpowiedzi w ankiecie mieszka w Warszawie, a kolejne 27,3% w województwie mazowieckim (poza Warszawą). 32,6% ankietowanych reprezentowało pozostałe województwa. Najliczniej reprezentowane były: łódzkie – 6,5%, lubelskie – 4,7% i podlaskie – 3,3%. Wśród respondentów znalazły się także osoby mieszkające za granicą (na Litwie, Białorusi, w Szwecji czy Stanach Zjednoczonych).
Na lotnisko wygodniej samochodem, niż komunikacją publiczną
Jakim środkiem transportu przyjeżdżasz na lotnisko?
Własny samochód jest najpopularniejszym środkiem transportu, którym ankietowani dojeżdżają na lotnisko. Taką opcję podróży wskazało 41% ankietowanych. 28% korzysta z usług taksówek, a 17% z uprzejmości podwiezienia przez znajomych, bądź rodzinę. Jedynie 14% decyduje się na dojazd komunikacją publiczną.
Na wakacje w parach lub z rodziną i przynajmniej raz w rokuW jakim gronie najczęściej podróżuje Pani/Pan na wakacje?
Jak często lata Pani/Pan czarterami?
Na wakacje samolotem czarterowym najczęściej podróżują pary (39 proc.) i rodziny z dziećmi (36 proc.). W większych grupach wypoczywa natomiast 20 proc. ankietowanych, a 5 proc. samodzielnie. Blisko 44 proc. ankietowanych lata na wakacje raz w roku, a kolejne 32 proc. częściej. Raz na kilka lat na zagraniczne wakacje z biurem podróży decyduje się 15 proc. Wśród ankietowanych pasażerów najmniej liczną grupę stanowiły osoby, które na taki sposób spędzenia urlopu zdecydowały się po raz pierwszy. Taką odpowiedź wskazało 9 proc. respondentów.