Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że turecki narodowy przewoźnik zmieni nazwę na "Türkiye Hava Yolları" z obecnej "Turkish Airlines". To działania w ramach dążenia do tego, aby kraj był znany na arenie międzynarodowej jako "Türkiye" zamiast "Turkey". Rządzone przez Erdoğana państwo ma przestać być kojarzone z indykiem (ang. turkey).
Na początku bieżącego miesiąca Ankara wysłała list do Organizacji Narodów Zjednoczonych, formalnie rejestrując nazwę kraju jako „Türkiye” – tak, jak jest pisana i wymawiana w języku tureckim. W 1923 roku, po ogłoszeniu niepodległości, Kemal Atatürk został pierwszym prezydentem Republiki, a kraj został przez władze nazwany – Türkiye.
Rząd Erdoğana stwierdził, że nazwa „Turkiye” lepiej reprezentuje turecką kulturę i wartości. – Turkey (po ang. indyk) już nie istnieje. To Türkiye – powiedział Erdogan podczas ceremonii wystrzelenia nowego satelity komunikacyjnego.
Turkish Airlines przejdą rebranding
Tureckie narodowe linie lotnicze Turkish Airlines mają przejść rebranding. Przemawiając we wtorek podczas startu satelity Türksat 5B, prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, powiedział, że przewoźnik będzie teraz operował pod nazwą Türkiye Hava Yolları. Linie planują przemalować wszystkie swoje samoloty, aby odzwierciedlić zmianę swojej marki i przywiązania do kultury i języka Turcji.
– Podjęliśmy symboliczny krok, zmieniając nazwę Turcji w sferze międzynarodowej na „Türkiye”. Od teraz kadłuby naszych samolotów będą oznaczone nie jako Turkish Airlines, ale Türkiye Hava Yollari – powiedział prezydent Turcji. Przewoźnik znany jest w kraju jako Türkiye Hava Yolları od momentu powstania linii w 1933 roku. „Hava Yolları” to tureckie określenie linii lotniczych, natomiast słowo „Türkiye” oznacza samą Turcję. Turecki rząd posiada 49 proc. udziałów w linii lotniczej, a pozostałe 51 proc. znajduje się w obrocie publicznym.
Jeśli tureckie władze chcą wypromować nową nazwę państwa, linie będą musiały przemalować ponad 300 samolotów. Flota Turkish Airlines składa się z 318 samolotów, przy czym airbusy A321, A330 oraz boeingi 737 i 777 stanowią większość użytkowanych samolotów.
Kampania „Hello Turkiye”
W grudniu Erdoğan wezwał do używania słowa „Turkiye”, aby lepiej reprezentować turecką kulturę i wartości, w tym domagając się, aby lokalne produkty wyprodukowane miały oznaczenie „Made in Türkiye” zamiast „Made in Turkey” w przypadku ich eksportu na zagraniczne rynki. Tureckie ministerstwa zaczęły używać nowej nazwy w oficjalnych dokumentach.
Na początku tego roku turecki rząd opublikował również film promocyjny w ramach prób zmiany nazwy kraju w języku angielskim. Film pokazuje turystów przebywających w znanych miejscach na całym świecie mówiących „Hello Türkiye”.
Dyrekcja ds. Komunikacji prezydenta tureckiej republiki poinformowała, że rozpoczęła kampanię „w celu skuteczniejszego promowania używania „Türkiye” jako krajowej i międzynarodowej nazwy kraju na platformach międzynarodowych. ONZ i NATO formalnie zaczęły używać słowa „Turkiye”. Kilku wysokich rangą zagranicznych dygnitarzy odwiedzających Ankarę również dokonało zmiany w przedstawianiu państwa.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.