Wzrost liczby pasażerów, operacji lotniczych i frachtu pozwolił na wypracowanie przez drugi, największy regionalny port lotniczy w Polsce – lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku – zysku netto w wysokości 42,2 mln złotych.
Gdańskie lotnisko w całym 2023 roku obsłużyło 5,9 mln pasażerów, o 29 proc. więcej niż rok wcześniej, co w znacznej mierze poprawiło wyniki finansowe spółki lotniskowej. Do poziomu 50 tys. urosła również liczba realizowanych w porcie operacji startów i lądowań. W 2023 roku w Gdańsku obsłużono ponad 11 tys. ton cargo lotniczego, co stanowi 13-proc. wzrost w stosunku do 2022 roku.
W roku 2023 w Porcie Lotniczym Gdańsk w ruchu regularnym wszyscy operujący przewoźnicy zwiększyli liczby obsługiwanych pasażerów. Po roku przerwy na pozycję lidera w przewozach pasażerów powrócił Wizz Air, który przewiózł 2,3 mln podróżnych, co stanowiło 43 proc. całego ruchu regularnego. Na drugie miejsce spadł jednoroczny lider, czyli irlandzkie linie lotnicze Ryanair, które rejsami do i z Gdańska przewiozły 2,1 mln pasażerów, czyli niewiele mniej niż Wizzair. PLL LOT obsłużyły 284 tys. pasażerów (pięć proc. łącznego ruchu). Z kolei Lufthansa odpowiadała za cztery proc. ruchu na gdańskim lotnisku i przewiezienie 219 tys. podróżnych.
W zeszłym roku dokonano dalszej komercjalizacji pierwszego budynku zrealizowanego w ramach projektu Airport City Gdańsk. Zawarto umowę̨ z kolejnym najemcą powierzchni biurowych, co pozwoliło na osiągniecie wskaźnika komercjalizacji na poziomie 77 proc. na koniec 2023 r.
Lotniskowa spółka odnotowała w zeszłym roku wzrost przychodów z 186,9 do 243,9 mln złotych. Przychody lotniskowo osiągnęły wartość 111,5 mln złotych, podczas gdy rok wcześniej było to 88,2 mln złotych. Z kolei działalność dodatkowa (pozalotnicza) wygenerowała przychody rzędu 132,4 mln złotych, o 98,7 mln złotych więcej niż w roku 2022. Wzrost przychodów z obu działalności wyniósł odpowiednio 26,4 i 34,1 proc. O 833 tys. złotych spadły przychody uzyskiwane z tytułu korzystania przez pasażerów z saloniku biznesowego. Port lotniczy im. Lecha Wałęsy wygenerował 46,1 mln złotych zysku brutto, co po odjęciu podatku dochodowego pozwoliło spółce zaraportować zysk netto w kwocie 42,2 mln złotych, który w całości zostanie przeznaczony na zwiększeniu kapitału zapasowego.
W br. z usług portu powinno skorzystać 6,3 mln pasażerów, jak również powinno zostać wykonane 52 tys. operacji lotniczych i 13 tys. ton frachtu. Przychody ze sprzedaży mają osiągnąć wartość około 269 mln złotych, zaś koszty działalności operacyjnej wyniosą̨ około 241 mln złotych. Spółka lotniskowa planuje osiągnięcie zysku ze sprzedaży na poziomie 29 mln złotych. Wynik z działalności operacyjnej powinien zamknąć się w kwocie rzędu 35 mln złotych. Z kolei zysk netto będzie znacznie mniejszy niż ten odnotowany za rok 2023 i powinien wynieść 16 mln złotych.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.