W pierwszym kwartale 2018 roku Port Lotniczy Gdańsk obsłużył 982.875 pasażerów, co stanowi wzrost o 11,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku.
W styczniu obsłużono 320 614 pasażerów, odnotowując wzrost o 11,0 proc. w porównaniu do stycznia 2017 roku. Nieco więcej, bo o 11,7 proc. więcej pasażerów w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku obsłużono w lutym, odnotowując wynik sięgający 310 384 podróżnych. Największy wzrost rok do roku był jednak w marcu. Z liczbą 351 877 obsłużonych podróżnych sięgnął on aż 12,6 proc.
– W styczniu postawiliśmy sobie bardzo ambitne wyzwanie, jakim jest osiągnięcie w ciągu 2018 roku liczby 5 milionów obsłużonych pasażerów. Jako, że od pewnego czasu przedstawiamy nasze statystyki w ujęciu kwartalnym (dzięki temu możemy również zaprezentować sprawozdania finansowe Spółki), liczbę 5 mln musimy zatem osiągnąć w czterech krokach. Pierwszy kwartał, z obsłużonym niemal milionem pasażerów i wzrostem na poziomie 11,8 proc., to z pewnością dobry i stabilny krok w stronę przekroczenia upragnionego progu 5 mln pasażerów – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
I tak, zysk netto w pierwszym kwartale bieżącego roku sięgnął na gdańskim lotnisku ponad 7,6 mln zł, w porównaniu z 3,7 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. 982 tys. pasażerów obsłużono przy 9 647 operacjach lotniczych wykonanych w okresie od stycznia do marca 2018 roku (wobec 9 050 operacji wykonanych w analogicznym okresie ubiegłego roku). Wzrósł również ruch cargo, sięgając 1697 ton obsłużonych ładunków w pierwszym kwartale, wobec 1254 ton w ubiegłym roku.
– Oprócz bardzo dobrych wyników na zagranicznych połączeniach regularnych, cieszy nas fakt doskonałej koniunktury lotów czarterowych. Tutaj głównie dzięki powrocie turystyki do krajów arabskich osiągnęliśmy niemal 55 proc. wzrost. Doskonale w Gdańsku rozwija się również ruch cargo, który od początku roku zanotował ponad 35 proc. wzrost. Do pełni szczęścia brakuje nam oczywiście połączeń krajowych, które po wycofaniu się linii Ryanair z trasy do Warszawy, wykazują spadek ruchu. Jestem jednak przekonany, że nowe połączenia – zarówno te już uruchomione do Lwowa i Rygi, jak i ruszające w kwietniu Wiedeń, a w maju Ateny przyniosą nam wzrost dynamiki ruchu pasażerskiego w kolejnym kwartale, przybliżając nas kolejnym krokiem do wytyczonego sobie celu – dodaje prezes Kloskowski.
Pod względem wolumenu przewożonych pasażerów gdańskie lotnisko od lat zajmuje drugą pozycję w kraju wśród portów regionalnych. Nie inaczej było w 2017 roku, gdy na lotnisku obsłużono 4,6 mln pasażerów, czyli o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Cel na bieżący rok, sięgający 5 mln podróżnych, jest jak najbardziej do zrealizowania.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.