Greenpeace zwróciła się do sądu, aby cofnąć państwową pomoc dla linii lotniczych KLM – informuje stacja "Nederlandse Omroep Stichting". Według organizacji ekologicznej takie wsparcie szkodzi ochronie środowiska.
– Taka państwowa pomoc pogrąża nas głębiej w kryzysie klimatycznym, co jest sprzeczne z obowiązkiem troski, jaki rząd holenderski ma wobec swoich obywateli – powiedział rzecznik Greenpeace Dwi Zloch, odnosząc się do wcześniejszego wyroku Sądu Najwyższego, zobowiązującego decydentów z Hagi do ograniczenia emisji CO2.
Rząd Holandii przyznał KLM 3,4 mld euro w ramach pakietu ratunkowego, który był środkiem zaradczym na kryzys wywołany wirusem COVID-19.
Narodowy przewoźnik powietrzny ma kluczowe znaczenie dla gospodarki Holandii. Linie lotnicze w zamian za dodatkowe pieniądze muszą przeprowadzić restrukturyzację, zamrozić płace i zmniejszyć liczbę nocnych lotów.
Greenpeace domaga się również, aby decydenci z Hagi narzucili
KLM limit emisji CO2 w celu bardziej zrównoważonej działalności. Ponadto według organizacji ekologicznej konieczne jest zaprzestanie lotów na trasach krótkiego dystansu w całej Europie. – Naprawdę, nie ma potrzeby, aby kilka samolotów codziennie latało z Amsterdamu do Brukseli czy Paryża – dodał Zloch. Rząd Holandii musi ustosunkować się do 1 października do wniosku Greenpeace.