Port lotniczy Londyn-Heathrow obsłużył w styczniu bieżącego roku 5,48 mln pasażerów – poinformowało w oficjalnym komunikacie największe lotnisko stolicy Wielkiej Brytanii.Ten wynik to najlepszy start roku od trzech lat.
Port Londyn-Heathrow podkreślił w komunikacie, że w styczniu aż 98 proc. pasażerów przeszło przez kontrolę bezpieczeństwa w mniej niż dziesięć minut. Poziom zadowolenia z obsługi podróżnych jest obecnie nawet powyżej pułapu sprzed pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
Zarządzający największym lotniskiem stolicy Anglii przyjęli z radością
zapowiedź wznowienia rejsów British Airways oraz
Virgin Atlantic do Chin. Państwo Środka jest bowiem kluczowym rynkiem dla brytyjskiego eksportu.
– Heathrow wraca do swojej najlepszej formy, a wskaźniki zadowolenia pasażerów osiągnęły lub przekroczyły nawet poziom z 2019 roku. Serdecznie witamy wszystkich klientów linii lotniczych. Zapewnienie im doskonałej obsługi przywraca bowiem magię podróżowania – podkreślił John Holland-Kaye, prezes lotniska Londyn-Heathrow.
Spośród 5,48 mln pasażerów odprawionych w największym porcie lotniczym także całej Wielkiej Brytanii najliczniejszą grupę stanowili podróżujący do krajów Unii Europejskiej oraz do Ameryki Północnej. W tym pierwszym przypadku doliczono się 1,62 mln osób, natomiast nieznacznie ponad 1,2 mln przemieszczało się do Stanów Zjednoczonych lub Kanady.
Na podium tego rankingu znalazły się jeszcze kierunki z regionu Azji i Pacyfiku z liczbą 764 tys. pasażerów. Tuż za czołową "trójką" uplasował się Bliski Wschód z 641 tys. podróżujących. Krajowe trasy przyciągnęły na Heathrow z kolei 331 tys. pasażerów.
Największe lotnisko stolicy Anglii zrealizowało w styczniu w sumie 34 961 operacji lotniczych. Aż 14 439 zarejestrowanych startów i lądowań dotyczyło połączeń do krajów Unii Europejskiej. 6485 operacji dotyczyło tras do Ameryki Północnej, a 3150 do Azji i Pacyfiku.
Wolumen przewożonych ładunków osiągnął poziom 101 690 ton. Niemal połowa ruchu cargo (41 167 ton) dotyczyła transatlantyckich rejsów, a 22 702 tony towarów przetransportowano w region Azji i Pacyfiku. Podium tego zestawienia zamknął region Bliskiego Wschodu z 18 040 tonami ładunków.