Koncern obronno-lotniczy Thales oraz Hitachi Rail zawarły 4 sierpnia porozumienie dotyczące rozpoczęcia negocjacji w sprawie sprzedaży segmentu sygnalizacji kolejowej (GTS) należącego do francuskiej grupy. Wartość umowy sięga 1,66 mld euro.
Transakcja ma zostać zamknięta pod koniec przyszłego roku, po tym jak stosowne organy regulacyjne i antymonopolowe wydadzą odpowiednie zgody. Wówczas podana zostanie również ostateczna kwota sprzedaży oddziału Thales GTS, który w 2020 roku wypracował 1,6 mld przychodów i zatrudnia 9000 pracowników w 42 krajach, a jego najważniejsze siedziby mieszczą się we Francji, Kanadzie i Niemczech.
Agencja Reutera informowała wcześniej, że francuska grupa zamierza skupić swoją działalność na lotnictwie i obronności. Zbyt szeroki zakres działalności wywoływał bowiem kontrowersje wśród akcjonariuszy. Potwierdził to jeszcze przed planowaną transakcją Patrice Caine, prezes Thales. – To dla nas ważne posunięcie strategiczne. Dzięki niemu będziemy mogli skupić się na rozwoju naszych trzech głównych sektorów, jakimi są lotnictwo, obronność i bezpieczeństwo. W ten sposób umocnimy swoją pozycję na świecie – przekonywał Caine.
Hitachi Rail spodziewa się po finalizacji transakcji wzrostu przychodów z produkcji systemów sygnalizacji kolejowej dzięki rozszerzeniu działalności na całym świecie i ulepszonej ofercie. To pozwoli firmie stać się globalnym liderem na rynku w tym sektorze. Szacowane przychody na 2026 rok zakładają 7,7 mld euro.
– To ekscytująca okazja dla zespołów Hitachi Rail i Thales GTS, aby stworzyć nową jakość dla klientów, miast i pasażerów na całym świecie. Nie tylko zwiększymy zasięg naszej podstawowej oferty, ale połączymy również nasze możliwości techniczne i cyfrowe. Dzięki temu staniemy się silnym i ważnym graczem w globalnej skali – podkreślił Andrew Barr, prezes Hitachi Rail. – Wybraliśmy najlepszego partnera, który zapewni pomyślny i długoterminowy oraz zrównoważony rozwój działalności w segmencie sygnalizacji kolejowej – dodał Philippe Keryer, wiceprezes wykonawczy ds. rozwoju i technologii Thales.
Thales jest jednym z najważniejszych
dostawców urządzeń sterowania ruchem kolejowym w Europie, obecnym również
na polskim rynku. Oferuje również systemy poboru opłat i ochrony przed cyberatakami.
Ponad połowa biznesu Thales to sektor obronny. Na rynku lotniczym dostarcza m.in.
systemy wspomagania kontroli lotów, a także
rozrywki pokładowej, jak również bierze udział w
produkcji myśliwców czy eksploracji kosmosu. W notowanej na paryskiej giełdzie spółce udziały ma również francuski skarb państwa. Na świecie Thales zatrudnia 80 tysięcy osób i w 2019 roku osiągnął 18,4 mld euro przychodów.