Centralny Port Komunikacyjny będzie w pierwszym etapie budowany pod obsługę 45 mln pasażerów – powiedział pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała. Będzie jednocześnie przygotowany do rozbudowy – w kolejnym etapie – na potrzeby obsługi 100 mln osób rocznie. Pierwsza łopata ma być wbita w 2023 roku.
O stanie przygotowań do realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego pełnomocnik ds. CPK informował sejmową Komisję Infrastruktury.
Marcin Horała podkreślił, że mówiąc o CPK rozmawiamy nie tylko o projekcie lotniskowym, lecz o szeroko zakrojonym projekcie komunikacyjnym, który będzie stanowił przełom w tym zakresie będzie „agentem zmiany”.
Garnitur "szyty na miarę" w miejsce "używanego"
– Obecny system komunikacyjny w Polsce jest jak używany garnitur, noszony po kimś, szyty nie na miarę współczesnej Polski – mówił Marcin Horała. Taki garnitur można nosić, ale gdzieś będzie uwierał, gdzie indziej będzie za długi – porównywał. – My chcemy uszyć taki, który będzie idealnie pasował – powiedział.
Centralny port początkowo będzie budowany na potrzeby 45 mln pasażerów z opcją pozostawienia gruntów pod realizację drugiego etapu. W razie potrzeby zostanie wszczęty drugi etap. To w tym docelowym etapie lotnisko ma osiągnąć przepustowość 100 mln pasażerów. – Centralny Port Komunikacyjny już na starcie nie będzie świecił pustkami – stwierdził Marcin Horała odnosząc się do obecnych statystyk dotyczących choćby tylko Lotniska Chopina i Modlina.
Plan finansowy wkrótce
Według przedstawionych informacji, jest już opracowany, ale jeszcze formalnie nie zatwierdzony wieloletni plan, który określa wydatki po stronie publicznej do roku 2023. W najbliższym czasie, po formalnym zatwierdzeniu, plan ten będzie przedstawiony do publicznej prezentacji.
Sama budowa lotniska ma być sfinansowana ze środków prywatnych. – Analiza ekonomiczna lotniska wykazała bardzo atrakcyjną stopę zwrotu – powiedział Marcin Horała. Dodał, że na świecie projekt ten budzie duże zainteresowanie. W jego opinii, jest jeszcze za wcześnie, by rozmawiać o konkretach z potencjalnymi inwestorami. – Chcielibyśmy, by był to projekt pod pełną polską kontrolą – stwierdził. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której zagraniczny partner dostarcza kapitał, przejmując jednocześnie kontrolę nad procesem decyzyjnym, w tym wyborem doradcy, architekta, projektanta itp.
Pierwsza łopata w 2023 r.
Według aktualnych planów, pierwsza łopata na budowie CPK ma być wbita w 2023 roku. Pierwsze operacje lotnicze maja się odbywać w 2027 roku. – To bardzo ambitny projekt wymagający, by wszystko dobrze poszło – podkreślił pełnomocnik ds. CPK. – To cel do którego dążymy. Nie każdy dostaje na olimpiadzie złoty medal, ale trenuje zawsze z takim założeniem – stwierdził.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.