Styczeń 2023 roku był kolejnym miesiącem, w którym następowała odbudowa pasażerskiego ruchu lotniczego, wynika z danych opublikowanych przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA).
- Popyt na międzynarodowe podróże lotnicze wskazuje na udany początek 2023 roku - powiedział Willie Walsh, dyrektor generalny IATA przedstawiając styczniowe dane przewozowe.
Już ponad 84 proc. poziomu z 2019 roku
Ogółem pasażerski ruch lotniczy mierzony w pasażerokilometrach (RPK) zanotował w styczniu 67 proc. wzrost w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem, osiągając 84,2 proc. poziomu ze stycznia 2019 roku, czyli sprzed pandemii koronawirusa. Najbliżej pełnej odbudowy jest ruch lotniczy na trasach krajowych - 32,7 proc. wzrost rdr, napędzany w dużej mierze przez zniesienie polityki “Zera Covid” w Chinach spowodował, że krajowy pasażerski ruch lotniczy w styczniu 2023 roku osiągnął poziom 97,4 proc. ze stycznia 2019 roku. Ruch na międzynarodowych trasach lotniczych to wciąż 77 proc. poziomu sprzed pandemii, jednak w styczniu odnotowany został wysoki, 104 proc. wzrost rdr napędzany w dużej mierze przez przewoźników z Azji-Pacyfiku.
- Szybki zniesienie restrykcji związanych z COVID-19 dla podróży krajowych i międzynarodowych na rynku Chin dobrze rokuje na utrzymanie silnego trendu odbudowy po pandemii w przeciągu tego roku. Dodatkowo, co jest bardzo ważne, nie dostrzegamy wielu nieprzewidywalnych czynników natury gospodarczej lub geopolitycznej, które mogłyby zahamować popyt na podróżowanie - powiedział Walsh
Gigantyczne wzrosty w Azji
W segmencie międzynarodowych podróży lotniczych styczeń tego roku należał do linii lotniczych z Azji-Pacyfiku, które odnotowały 376,3 proc. wzrostów przewozów w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku. W tym samym czasie oferowanie wzrosło o 167,1 proc., a średni współczynnik wypełnienia lotów wzrósł o 36,6 proc., osiągając poziom 83,3 proc., najlepszy spośród wszystkich regionów świata.
Linie lotnicze z Europy, czyli regionu gdzie proces odchodzenia od ograniczeń w podróżowaniu oraz odbudowy ruchu lotniczego po pandemii rozpoczął się dużo wcześniej niż w Azji, utrzymały dobre tempo wzrostu, wynoszącego w styczniu 60,6 proc. rdr. Oferowanie wzrosło o 30,1 proc., podczas gdy średnie wypełnienie samolotów o 14,2 proc. osiągając poziom 75 proc. - Wraz z silnym wzrostem popytu odnotowanym w sezonie zimowym, który jest tradycyjnie wolniejszy dla przewoźników operujących na półkuli północnej, możemy się spodziewać pracowitej wiosny i lata - uważa Walsh.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.