Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) na swej stronie internetowej zapewniło, że dalszy ruch lotniczy pomiędzy Unią Europejską w Wielką Brytanią jest i będzie możliwy, ale jednocześnie IATA wyraziła zaniepokojenie co do dalszego rozwijania tego typu połączeń.
To reakcja na wynik wczorajszego głosowania w Izbie Gmin, które zakończyło się nieprzyjęciem porozumienia z UE w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z jej struktur. Obecnie na stole są trzy opcje: nowe referendum – najmniej prawdopodobne, wyjście UK bez umowy – tzw. twardy brexit jest rozwiązaniem, którego nikt nie chce, oraz przedłużenie rozmów z Unią. Pojawiają się również informacje o ewentualnym powtórzeniu głosowania w Izbie Gmin.
Wyjście Brytyjczyków ze Wspólnoty bez umowy „rozwodowej” będzie w dłuższej perspektywie czynnikiem hamującym rozwój połączeń pomiędzy Kontynentem a Wyspami. Propozycje wytycznych Komisji Europejskiej w przypadku „twardego brexitu” wymagają utrzymania obecnego poziomu lotów, ale nie pozwalają na zwiększenie ich liczby w 2019 roku. IATA zaś szacuje, że w porównaniu do poprzedniego roku liczba podróżnych pomiędzy krajami UE a UK wzrośnie o 5 milionów. W wypadku „twardego brexitu” taki wzrost nie będzie możliwy.
– Obecny poziom ilości lotów będzie chroniony nawet przed „twardym brexitem”, to ważne zapewnienie. Jednak pozostając na dwa miesiące przed wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, linie nadal nie wiedzą dokładnie, na jaki rodzaj brexitu powinny się szykować. Istnieje również niepewność prawna i handlowa dotycząca sposobu, w jaki Komisja ma zamiar utrzymać dotychczasową liczbę połączeń. W tym krótkim okresie, jaki został do wyjścia UK, władze Unii i Brytanii muszą znaleźć rozwiązanie, które będzie gwarantować liniom lotniczym dalsze możliwości rozwoju, a podróżnym planowanie wyjazdów służbowych czy urlopów – powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.