Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) opublikowało dane dotyczące liczby pasażerów obsłużonych przez linie lotnicze w lipcu 2024 roku. Statystyki są rekordowe i wzrosty odnotowano we wszystkich regionach globu.
Przychody mierzone w pasażerokilometrach (RPK) był wyższe o osiem proc. aniżeli w tym samym miesiącu przed rokiem. Oferowanie wzrosło natomiast rok do roku o 7,4 proc.
Średni wskaźnik wypełnienia samolotów był na poziomie 86 proc. To nieznacznie lepiej, a dokładnie 0,5 punktu procentowego, względem lipca 2023 roku.
– Popyt na podróże lotnicze w lipcu osiągnął rekordowy poziom w branży. Końcówka sezonu letniego przypomniała nam po raz kolejny, jak bardzo ludzie są uzależnieni od latania. Pozytywnym wynikom nie przeszkodziły nawet znaczne zakłócenia związane z awarią systemu CrowdStrike – podkreślił Willie Walsh, dyrektor generalny IATA.
Passenger total demand keeps growing +8% YoY
See the regional breakdown in demand growth vs July 2023 ASPAC +12% LATAM +7.5% Europe +7.2%
Przychody RPK z rynków międzynarodowych były wyższe o 10,1 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Oferowanie wzrosło rok do roku o 10,5 proc. Średni wskaźnik wypełnienia samolotów był na poziomie 85,9 proc.
W przypadku rynków krajowych przychody RPK były wyższe o 4,8 proc. Oferowanie wzrosło rok do roku o 2,8 proc. Średni wskaźnik wypełnienia samolotów był na poziomie 86,1 proc. To o 1,7 punktu procentowego więcej niż w tym samym miesiącu 2023 roku.
Linie lotnicze z regionu Azji i Pacyfiku odnotowały w lipcu wzrost ruchu o 19,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku. Oferowanie wzrosło rok do roku o 20,3 proc. Wskaźnik wypełnienia samolotów był natomiast niższy o 0,8 punktu procentowego i osiągnął pułap 83,8 proc.
Ruch pasażerski przewoźników na Starym Kontynencie wzrósł w lipcu o 8,3 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2023 roku. Oferowanie było wyższe o 8,1 proc. Wskaźnik wypełnienia samolotów osiągnął natomiast poziom 87,5 proc. To był drugi najlepszy wynik wśród analizowanych regionów.
Linie lotnicze z Bliskiego Wschodu odnotowały w lipcu wzrost ruchu o 5,8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2023 roku. Oferowanie było wyższe o 5,5 proc. w porównaniu z lipcem ubiegłego roku. Wskaźnik wypełnienia samolotów wzrósł z kolei o 0,3 punktu procentowego do pułapu 84,1 proc.
Przewoźnicy z Ameryki Północnej odnotowali w lipcu wzrost ruchu o 5,3 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku. Oferowanie było wyższe o 6,3 proc. Wskaźnik wypełnienia samolotów spadł natomiast nieznacznie o 0,8 punktu procentowego do poziomu 89,4 proc. Mimo tego i tak był najwyższy spośród analizowanych regionów.
Linie lotnicze z Ameryki Łacińskiej (czyli Południowej i Środkowej) zanotowały w lipcu wzrost ruchu o 13,4 proc. w odniesieniu do tego samego miesiąca 2023 roku. Oferowanie było z kolei wyższe o 15,7 proc. Wskaźnik wypełnienia samolotów spadł natomiast o 1,7 punktu do takiego samego jak w przypadku Europy pułapu 87,5 proc.
Przewoźnicy z Afryki odnotowali w lipcu wzrost ruchu o 7,4 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku. Oferowanie było wyższe o 6,7 proc. Wskaźnik wypełnienia samolotów wzrósł natomiast o 0,5 punktu procentowego do poziomu 74,3 proc. To był najsłabszy wynik wśród wszystkich regionów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.