Luty 2023 roku był kolejnym miesiącem postępującej odbudowy ruchu lotniczego, zachodzącej pomimo pojawiającym się sygnałom spowolnienia gospodarczego, wynika z danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA).
W lutym 2023 roku ruch lotniczy na świecie wzrósł ogółem o 55,5 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem, osiągając poziom 84,9 proc. ruchu lotniczego odnotowanego w lutym 2019 roku, czyli przed pandemią koronawirusa, poinformowało Zrzeszenie.
Kolejny miesiąc trzycyfrowych wzrostów w Regionie Azji-Pacyfiku
- Pomimo niepewnych sygnałów dotyczących gospodarki, popyt na podróże lotnicze utrzymuje się na silnym poziomie, szczególnie w Regionie Azji-Pacyfiku. Branża znajduje się w tym momencie na poziomie jedynie około 15 proc. poniżej poziomu popytu z 2019 r. i z każdym miesiącem dystans ten ulega zmniejszeniu - powiedział Willie Walsh, dyrektor generalny IATA.
Air travel growth continues in February 2023.
The industry is now just about 15% below 2019 levels of demand and that gap is narrowing each month
W segmencie międzynarodowych podróży lotniczych, po zniesieniu w ubiegłym roku ograniczeń w podróżowaniu w regionie Azji-Pacyfiku, tamtejsze linie lotnicze kontynuują silny trend wzrostowy. W lutym ruch pasażerski (RPK) wzrósł o 378,7 proc. rdr, oferowanie (ASK) powiększyło się o 176,4 proc., natomiast średni współczynnik wypełnienia (PLF) poprawił się o 34,9 proc. osiągając poziom 82,5 proc.
Powodów do narzekań na tempo wzrostu międzynarodowego ruchu lotniczego nie ma również branża lotnicza w Europie, której przewoźnicy odnotowali w lutym 47,9 proc. wzrost ruchu rdr. Linie lotnicze z Europy odpowiedziały na trend zwiększając oferowanie o 29,7 proc., natomiast średni współczynnik wypełnienia wzrósł o 9,1 proc. do poziomu 73,7 proc., który niestety należał do najniższego spośród wszystkich lotniczych regionów świata.
Ogółem międzynarodowy ruch lotniczy zwiększył się w lutym o 89,7 proc. rdr, osiągając poziom 77,5 proc. z 2019 r. Krajowy ruch lotniczy na świecie odnotował w lutym 25,2 proc. wzrostu rdr, osiągając 97,2 proc. poziomu z 2019 r. Liderem wzrostu krajowego ruchu lotniczego okazała się Japonia, gdzie przewoźnicy odnotowali w lutym o 161,4 proc. lepsze wyniki przewozowe niż przed rokiem.
W oczekiwaniu na Wielkanoc
Ludzie latają jeszcze bardziej masowo. Spodziewamy się, że wraz z Wielkanocą i Świętem Paschy duża liczba podróżnych w wielu częściach świata wybierze podróże lotnicze. Osoby te powinny podróżować z poczuciem pewności, iż linie lotnicze odbudowały prężność, która ucierpiała w czasach pandemii. Inni uczestnicy łańcucha wartości podróży lotniczych, tacy jak lotniska, dostawcy usług nawigacji w lotnictwie, personel bezpieczeństwa na lotniskach, powinni powziąć podobne zobowiązania, tak by zapewnić naszym klientom bezproblemowe podróże w czasie świąt - powiedział Walsh.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.