Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) dostrzega wysoki poziom zaufania wśród podróżnych w szczycie sezonu wakacyjnego. Potwierdzają to dane dotyczące rezerwacji w pierwszym kwartale bieżącego roku na loty między majem i wrześniem, utrzymujące się na poziomie 35 proc. powyżej tych z tego samego okresu 2022 roku.
Badaniem objęto 4700 podróżnych w jedenastu krajach północnej półkuli. 79 proc. ankietowanych podróżnych odpowiedziało, że planuje loty w okresie od czerwca do sierpnia 2023 roku, podczas gdy 85 proc. stwierdziło, że zakłócenia w szczycie sezonu turystycznego nie powinny być już niespodzianką. Ponadto 80 proc. ankietowanych jest przekonanych, że spodziewa się bezproblemowego podróżowania.
Największy wzrost spodziewany jest w regionie Azji i Pacyfiku, gdzie liczba latających wzrośnie aż o 134,7 proc. Na Bliskim Wschodzie będzie ich więcej o 42,9 proc. Na Starym Kontynencie przybędzie 39,9 proc. podróżujących drogą powietrzną, natomiast w Afryce 36,4 proc. W przypadku Ameryki Łacińskiej ten wzrost szacowany jest na 21,4 proc. Wreszcie Ameryka Północna zapewni przewoźnikom lotniczym o 14,1 proc. więcej pasażerów niż przed rokiem w tym samym okresie.
Are you ready for the summer?
Forward booking data predicts a busy summer. May -Sept global bookings are 35%. See how your region compares
– Oczekiwania związane z tegorocznym szczytem letniego sezonu turystycznego są wysokie. Dla wielu będzie to pierwsza podróż po pandemii. Chociaż można spodziewać się pewnych zakłóceń, istnieje wyraźne przekonanie, że problemy w niektórych kluczowych portach lotniczych zostaną rozwiązane – wyznał Nick Careen, starszy wiceprezes IATA ds. operacji i bezpieczeństwa.
– Żeby sprostać dużemu popytowi, linie lotnicze planują rozkłady w oparciu o przepustowość deklarowaną przez porty lotnicze, kontrolę graniczną, obsługę naziemną i służby żeglugi powietrznej. W najbliższych miesiącach wszyscy gracze z branży muszą działać wspólnie – zaapelował Careen.
Właśnie współpraca, wystarczająca liczba pracowników i dzielenie się dokładnymi informacjami są niezbędne do zminimalizowania zakłóceń operacyjnych i ich wpływu na pasażerów. – Wiele pracy włożono w przygotowania do szczytu letniego sezonu turystycznego. Sukces zależy od gotowości wszystkich uczestników. Jeśli każdy wywiąże się z tego, co zostało zadeklarowane, nie powinno być żadnych wymagań w ostatniej chwili w celu zmniejszenia lotów już zarezerwowanych przez podróżnych – stwierdził starszy wiceprezes IATA.
Powodem do niepokoju mogą być strajki, zwłaszcza we Francji. Dane Eurocontrol dotyczące wpływu protestów nad Sekwaną na początku bieżącego roku pokazują, że liczba odwołanych rejsów może wzrosnąć o ponad jedną trzecią.
– Musimy bardzo uważnie obserwować Europę, bowiem strajki spowodowały znaczne zakłócenia na początku tego roku. Rządy powinny dysponować skutecznymi planami awaryjnymi, żeby działania podmiotów świadczących podstawowe usługi, takie jak kontrola ruchu lotniczego, zapewniały minimalny poziom usług, nie zakłócając wakacji podróżującym i pracy całego sektora turystycznego – dodał Careen.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.