Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) uruchomiło projekt IEnvA for Airports i GSP, którego celem jest poprawa zarządzania środowiskiem przez porty lotnicze i dostawców usług naziemnych. Pierwszym uczestnikiem programu będzie lotnisko w Edmonton.
IEnvA for Airports i GSP jest rozszerzeniem
IEnvA for Airlines, do którego
przystąpiły pod koniec lata Polskie Linie Lotnicze LOT. Programy IEnvA umożliwiają ich uczestnikom stworzenie planów zarządzania środowiskiem z ciągłą poprawą wydajności. W projekcie zaangażowanych jest już niemal 50 przewoźników.
– IEnvA ma solidne osiągnięcia w zakresie poprawy efektywności środowiskowej linii lotniczych. Ponieważ branża lotnicza zobowiązała się do poprawy zrównoważonego rozwoju, w tym osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 roku, ekspansja IEnvA na lotniska i GSP ma kluczowe znaczenie. Dzięki udziałowi portu lotniczego Edmonton w tym programie mamy jasny sygnał, że zobowiązania branży lotniczej w zakresie zrównoważonego rozwoju są realizowane w sposób systematyczny i zorientowany na wyniki w całym łańcuchu wartości – powiedział Sebastian Mikosz, wiceprezes IATA ds. środowiska i zrównoważonego rozwoju.
– Jesteśmy dumni, że możemy być częścią ruchu na rzecz zrównoważonej przyszłości lotnictwa. Program IEnvA for Airports wsparł narrację o zrównoważonym rozwoju w branży lotniczej i cieszymy się, że jesteśmy pierwszym lotniskiem zaangażowanym w rozszerzenie tego projektu. Nadal priorytetowo traktujemy innowacje i przyszłościowe rozwiązania dla operacji lotniskowych i strategicznych partnerstw – podkreślił Myron Keehn, wiceprezes ds. usług lotniczych, rozwoju biznesu i relacji z interesariuszami lotniska w Edmonton.
IEnvA dla portów lotniczych i GSP będzie wykorzystywać wypróbowane i przetestowane procesy nadzoru, zarządzania i kontroli jakości. Projekt obejmuje również dostarczanie standardów i zalecanych praktyk, dostęp do szkoleń i warsztaty. Lotnisko w Edmonton będzie współpracować z IATA w kierunku ustanowienia standardów IEnvA dla portów lotniczych w celu znacznej poprawy wydajności w takich obszarach, jak emisje, odpady, woda, hałas, energia i bioróżnorodność.