Proces inwestycyjny saudyjskiego mega-lotniska w Rijadzie nie zwalnia. Planowany hub, który w momencie inauguracji stanie się jednym z największych na świecie, ruszy przed 2030 r., poinformowali inwestorzy.
Krystalizują się plany budowy Międzynarodowego Portu Lotniczego Króla Salmana w Rijadzie. W ostatnich dniach poznaliśmy firmę, która będzie odpowiadała za budowę projektu, władze Arabii Saudyjskiej zapowiadają również, iż w lotniska będziemy mogli latać jeszcze w tej dekadzie.
Do 185 mln pasażerów rocznieW momencie otwarcia, nowy port lotniczy Rijadu znajdzie się w gronie największych lotnisk świata, zwiększając liczbę lotniczego ruchu pasażerskiego w Arabii Saudyjskiej z obecnych 29 milionów pasażerów rocznie do 120 mln w 2030 r., bo na tyle planowana jest przepustowość w pierwszym roku działalności. Analogicznie, liczba operacji lotniczych w królestwie zwiększy się z obecnych 211 tys. rocznie do 1 mln. Do 2050 r. liczba pasażerów wzrośnie do 185 mln, zakładają plany Saudyjczyków.
Tak wielki skok będzie możliwy dzięki infrastrukturze obejmującej sześć równoległych dróg startowych. Na całość portu lotniczego zarezerwowano powierzchnię 57 km kw.
Sprawne tempo realizacjiJak do tej pory realizacja projektu przebiega bez opóźnień. W listopadzie 2022 r. ogłoszono, iż za stworzenie projektu odpowiadać będzie uznane biuro architektury Foster + Partners. Założyciel firmy, Sir Norman Foster jest architektem, który w dużej mierze zdefiniował wygląd współczesnego terminalu pasażerskiego, natomiast samo biuro ma za sobą wiele realizacji projektów ważnych hubów lotniczych na świecie.
Foster + Partners odpowiadać ma również za projekt polskiego Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Projekt nowego terminala inspirowany jest tradycyjną architekturą Arabii Saudyjskiej i ma pomóc pasażerom doświadczyć przebywania w prawdziwym mieście. Nowe lotnisko wchłonie także istniejący port lotniczy Króla Khalida,
do którego już od czerwca dolecimy na pokładach samolotów PLL LOT. 12 km kw. teremu przeznaczono na infrastrukturę przylegającą do lotniska, taką jak domy mieszkalne, obiekty rekreacji, centra handlowe oraz centra logistyczne.
W listopadzie 2023 r. otwarty został przetarg na wykonawcę projektu, który skutecznie został rozstrzygnięty na korzyść brytyjskiej firmy z branży budowlanej Mace Group, poinformował 29 lutego Middle East Economic Digest. Firma może poszczycić się bogatym doświadczeniem w zakresie budowy oraz utrzymania infrastruktury lotniczej, w tym 30-letnim kontraktem z portem lotniczym Londyn-Heathrow. W Arabii Saudyjskiej Mace Group będzie odpowiadała za zarządzanie budową, zarządzanie projektowaniem, consultingiem dotyczącym kosztów oraz doradztwem w procesie zamówień publicznych.
Władze Arabii Saudyjskiej szacują, że powstanie nowego lotniska wygeneruje 150 tys. miejsc pracy.