Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały w poniedziałek 31 marca bieżącego roku rejsy między Krakowem a Paryżem.
Pierwszy rejs LO 337 wystartował do miasta mody i sztuki o godz. 17:10. Samolot narodowego przewoźnika w drogę powrotną wyruszył rejsem LO338 o godz. 20:35. Trasa jest obsługiwana boeingiem 737 MAX 8. Czas lotu wynosi około 2,5 godziny.
Połączenie w pierwszych tygodniach będzie realizowane sześć dni w tygodniu, a od 14 kwietnia codziennie, przez cały rok. Uruchomienie trasy między Krakowem a paryskim lotniskiem Orly wpisuje się w
strategię rozwijania oferty LOT-u na regionalnych lotniskach w Polsce.
– Połączenie z Paryżem to ogromna szansa zarówno dla pasażerów, jak i dla gospodarki oraz turystyki. Stolica Francji to jedno z najważniejszych centrów biznesowych i kulturalnych Europy, a nowa trasa umożliwi jeszcze lepsze skomunikowanie Małopolski ze światem – podkreślił Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.
– Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w rozwój krakowskiego lotniska. Niech to połączenie stanie się początkiem wielu sukcesów! Bon voyage! – dodał Klimczak.
– Francja to jedna z kluczowych destynacji dla Krakowa i Małopolski. Przewidujemy, że w tym roku na trasach do Francji przewieziemy z i do Krakowa ponad 600 tysięcy pasażerów. Mamy pewność, że każda nowa możliwość, by mieć Paryż na wyciągniecie ręki z całym bogactwem kultury, sztuki i kulinariów będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem pasażerów. Ale trzeba też pamiętać, że jest to dla nas bardzo ważny kierunek biznesowy, a o połączenie z lotniskiem Paryż-Orly zabiegaliśmy od lat. Dzięki nowemu połączeniu LOT-u z Kraków Airport będzie można już latać na trzy paryskie lotniska – Paryż Charles de Gaulle, Paryż Beauvais-Tille i Paryż-Orly – powiedział Łukasz Strutyński, prezes zarządu Kraków Airport.
– Z przyjemnością witamy Polskie Linie Lotnicze LOT, przewoźnika o ugruntowanej pozycji na lotnisku Paris-Charles de Gaulle, także na lotnisku Paryż-Orly. Nowe połączenie wzbogaca naszą siatkę lotów i umacnia relacje między Paryżem a Europą Środkową, zapewniając podróżnym codzienną możliwość odkrywania dwóch miast o bogatym dziedzictwie kulturowym – podsumował Laurence Faure, dyrektor portu lotniczego Paris-Orly.
– Jestem przekonana, że stolica Francji, za sprawą jej wyjątkowej kuchni, architektury i oferty kulturalnej, będzie chętnie wybieranym kierunkiem przyszłych wyjazdów naszych pasażerów –
zachęcała wcześniej Dorota Dmuchowska, członek zarządu ds. operacyjnych PLL LOT.
Mekka dla miłośników sztuki i wybitnych smaków
Paryż to prawdziwy raj dla wielbicieli sztuki. Muzea takie jak Luwr, Musée d'Orsay czy Centrum Pompidou oferują kolekcje, które są światowym dziedzictwem kulturowym. Spacerując uliczkami Paryża, można podziwiać jego bogatą architekturę, od gotyckiej katedry Notre Dame po barokowy Pałac Wersalski, czy ikoniczną Bazylikę Sacré-Cœur. Wszystkie dzielnice, od Montmartre po Le Marais, mają swoją niepowtarzalną historię i atmosferę. Architektura Paryża odzwierciedla ponad dwa tysiące lat historii miasta. Każda epoka pozostawiła swoje piętno, tworząc harmonijną mieszankę stylów, która zachwyca na każdym kroku. Nie można zapomnieć również o niekwestionowanej wizytówce Paryża, czyli Wieży Eiffla, która oferuje spektakularne widoki na miasto z trzech poziomów widokowych, a wieczorem zachwyca iluminacją świetlną.
Paryż to także miejsce dla miłośników wybitnej kuchni. Znaleźć można tu zarówno wykwintne restauracje z gwiazdkami Michelin, jak i tradycyjne boulangeries, serwujące croissanty, bagietki i świetną kawę. Warto spróbować lokalnych win i serów, a także typowo francuskich przysmaków. Po udanej uczcie dla podniebienia, Paryż wprost poleca się na urokliwe spacery na Pola Elizejskie, do Ogrodów Luksemburskich, czy wzdłuż nabrzeży Sekwany.
Globalne centrum biznesu
Paryż to również siedziba wielu międzynarodowych korporacji i organizacji, takich jak OECD czy UNESCO. Dzielnica La Défense, jedno z największych centrów biznesowych w Europie, oferuje nowoczesną infrastrukturę dla przedsiębiorstw. Miasto jest także liderem w dziedzinie nowych technologii i innowacji. Startupy technologiczne i ekologiczne znajdują tu wsparcie dzięki licznym akceleratorom i programom inwestycyjnym.
Stolica Francji regularnie organizuje również wydarzenia biznesowe na światową skalę, takie jak Paris Air Show, Maison&Objet czy VivaTech. Dzięki dwóm międzynarodowym lotniskom (Charles de Gaulle i Orly), szybkiej kolej TGV oraz metro, miasto jest jedną z najlepiej skomunikowanych i najbardziej dostępnych stolic Europy, przyciągając rokrocznie miliony podróżnych z całego świata.