Rząd Iranu oficjalnie potwierdził, że katastrofa samolotu Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines, była spowodowana nieumyślnym zestrzeleniem przez irańskie wojsko. W katastrofie zginęło 176 osób.
„Pociski wystrzelone w rezultacie ludzkiego błędu spowodowały straszną katastrofę ukraińskiego samolotu i śmierć 176 osób” – napisał na Twitterze prezydent Iranu, Hassan Rouhani, jednocześnie przyznając się, że to jego kraj odpowiada za środową tragedię. Jak dodał, „Islamska Republika Iranu głęboko żałuje tej strasznej, niewybaczalnej pomyłki”. Prezydent złożył też kondolencje rodzinom ofiar.
Z kolei Mohammad Javad Zarif, minister spraw zagranicznych Iranu napisał na Twitterze, że to „smutny dzień”. „To ludzki błąd w czasie kryzysu, wywołanego przez awanturnictwo USA, doprowadził do katastrofy. Nasze przeprosiny i kondolencje płyną teraz do rodzin ofiar i wszystkich dotkniętych narodów” – napisał minister.
Na lotnisku w Teheranie, z którego wystartował samolot UIA, trwa teraz analiza czarnych skrzynek. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom,
Iran dopuścił do udziału w dochodzeniu ekspertów amerykańskiego producenta maszyny, firmy Boeing. W badaniach uczestniczą również eksperci z Ukrainy i pozostałych krajów, z których pochodzą rodziny ofiar.
Pierwsze oficjalne komunikaty o tym, że samolot został najpewniej nieumyślnie zestrzelony,
pojawiły się już w czwartek (9 stycznia). Informacje przekazał premier Kanady, Justine Trudeau i administracja Stanów Zjednoczonych. W sieci pojawiło się także nagranie z rzekomego momentu zestrzelenia samolotu przez
irańską rakietę rosyjskiej produkcji typu Tor. Wcześniej Iran informował, że powodem katastrofy było przegrzanie się jednego z silników i, w następstwie – pożar maszyny.
Boeing 737-800 obsługujący rejs UIA z Teheranu do Kijowa
rozbił się trzy minuty po starcie ze stolicy Iranu. Na pokładzie samolotu obsługującego lot PS752 znajdowało się 176 osób, w tym 9 członków załogi, łącznie obywateli siedmiu krajów: Iranu (82), Kanady (63), Ukrainy (11 – w tym 9 członków załogi), Szwecji (10), Afganistanu (4), Niemiec (3) oraz Wielkiej Brytanii (3).