Analiza czarnych skrzynek zestrzelonego w styczniu samolotu pasażerskiego linii Ukraine International Airlines pokazuje, że został on trafiony dwoma pociskami w odstępie 25 sekund. Pasażerowie żyli jeszcze przez jakiś czas po uderzeniu w maszynę pierwszego pocisku – poinformowały władze Iranu.
Teheran w styczniu tego roku
przypadkowo zestrzelił ukraiński samolot Boeing 737-800, do czego
przyznał się niedługo po katastrofie. Zdarzyło się to w czasie eskalacji napięcia między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. Na skutek tragicznej pomyłki zginęło 176 osób – wszystkie, znajdujące się na pokładzie maszyny.
Dwa pociski trafiły samolotKomunikat szefa irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego jest pierwszym oficjalnym raportem, zawierającym nagranie rozmów w kokpicie. W lipcu dane te zostały przesłane do Francji w celu odczytania i interpretacji. Drugi pocisk uderzył w samolot 25 sekund po pierwszym, ale tylko 19 sekund tej przerwy zostało uchwycone na nagraniach z powodu uszkodzeń, spowodowanych przez pierwszy pocisk.
– Dziewiętnaście sekund po tym, jak pierwszy pocisk uderzył w samolot, głosy pilotów w kokpicie wskazywały, że pasażerowie żyją… 25 sekund później drugi pocisk uderzył w samolot – powiedział, cytowany przez Agencję Reutera, Touraj Dehghani-Zanganeh, szef irańskiej organizacji lotnictwa cywilnego. – W związku z tym, z czarnej skrzynki samolotu nie uzyskano żadnej analizy skutków drugiego pocisku – dodał.
Jak stwierdził, załoga samolotu – dwóch pilotów i instruktor również podróżujący w kokpicie – próbowała utrzymać kontrolę nad maszyną do ostatniej chwili.
Iran prowadzi rozmowy z Ukrainą, Kanadą i innymi krajami, których obywatele znajdowali się na pokładzie zestrzelonego samolotu. Zażądali oni dokładnego zbadania tej katastrofy. Przedstawiciele irańscy i ukraińscy przeprowadzili również rozmowy na temat
odszkodowań dla rodzin ofiar. Kolejne spotkania w tej sprawie odbędą się w październiku.
Katastrofa upolitycznionaDochodzenie w Iranie jest prowadzone zgodnie z przepisami lotniczymi Organizacji Narodów Zjednoczonych, które wymagają zbadania sprawy wyłącznie w celu zapobiegania wypadkom w przyszłości, niezależnie od postępowania sądowego. – Analiza danych z czarnych skrzynek nie powinna być upolityczniona – stwierdził Zanganeh.
Nie udało się jednak tego uniknąć. Na kary więzienia do lat 20 skazanych zostało ponad 20 osób, biorących udział w pokojowych protestach przeciwko zestrzeleniu samolotu.
Boeing 737-800 obsługujący rejs UIA z Teheranu do Kijowa rozbił się trzy minuty po starcie ze stolicy Iranu. Na pokładzie samolotu obsługującego lot PS752 znajdowało się 176 osób, w tym 9 członków załogi, łącznie obywateli siedmiu krajów: Iranu (82), Kanady (63), Ukrainy (11 – w tym 9 członków załogi), Szwecji (10), Afganistanu (4), Niemiec (3) oraz Wielkiej Brytanii (3).