Bliski Wschód jest bardzo zapalnym regionem świata. Toczące się w Gazie i Izraelu działania wojenne spowodowały, że liczba turystów przybywających do Tel Awiwu drastycznie spadła. Granicząca z Izraelem Jordania, aby nie stracić przychodów z turystyki, która jest motorem napędowym lokalnej gospodarki, postanowiła wesprzeć finansowo operatorów lotów czarterowych. Linie realizujące rejsy z turystami otrzymają dodatkowe siedem tys. dolarów. Za realizację jednego rejsu można otrzymać nawet 22 tys. dolarów.
Niezapowiedziany atak Hamasu z powietrza, lądu i wody ze strefy Gazy na terytorium Izraela spowodował, że linie lotnicze z całego świata zawiesiły bezterminowo realizację operacji lotniczych do i z Tel Awiwu oraz Ejlatu. Choć port im. Ben Guriona w dalszym ciągu zachowuje zdolności operacyjne, jedynie izraelskie linie oferują komercyjne połączenia lotnicze.
Arkia Israel Airlines – drugi pod względem wielkości przewoźnik lotniczy z Izraela – rozpoczął oferowanie bezpośrednich lotów do Warszawy. Dla graniczącej z Izraelem Jordanii turystyka jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki. Turyści z całego świata podróżują do Haszymidzkiego Królestwa, aby zobaczyć tzw. „Złoty trójkąt”, który obejmuje Petrę i wykutą w sakle świątynię, pustynię Wadi Rum i położone nad Morzem Czerwonym miasto Akaba. W Jordanii można także odwiedzić miejsce chrztu Jezusa Chrystusa, biblijną górę Nebo, na uwagę zasługuję również kosmopolityczna, lecz zachowująca bliskowschodnie nurty stolica, Amman.
Nawet 22 tys. dolarów dotacji za jeden rejs
Jordańska Organizacja Turystyczna, aby jeszcze bardziej zachęcić organizatorów turystyki zorganizowanej do oferowania wycieczek do jordańskiego Królestwa, postanowiła przeznaczyć na wsparcie finansowe operatorów lotów czarterowych dodatkowe środki finansowe. Linie lotnicze za każdy zrealizowany do 31 marca 2024 roku do Ammanu czy Akaby rejs z turystami otrzymają siedem tys. dolarów amerykańskich, co odpowiada około 29 tys. złotych.
Oprócz wspomnianych siedmiu tys. dolarów, linie lotnicze realizujące loty czarterowe mogą być beneficjentem obowiązujących od jakiegoś czasu subsydiów. Za przewiezienie od stycznia do lutego i od czerwca do sierpnia jednego podróżnego, który zatrzyma się w Jordanii przez minimum sześć nocy, linie otrzymają po 80 dolarów. Realizując rejs w pełni wypełnionym 186-miejscowym boeingiem 737, mogą otrzymać nawet 14 480 dolarów. Jeśli turysta spędzi pięć nocy, dotacja wyniesie 70 dolarów.
W przypadku lotów czarterowych zrealizowanych od marca do maja i od września do listopada dotacja wyniesie odpowiednio 50 i 40 dolarów. Jeśli podróżny spędza w Jordanii mniej niż pięć nocy (sześć dni), linie nie są upoważnione do wnioskowania o środki finansowe. Linie nie mają wyznaczone, ile konkretnie pasażerów musi być przewiezionych w trakcie każdego rejsu, aby móc być beneficjentem dotacji. Jedynie w okresie do 15 grudnia do 15 stycznia przewoźnik zobowiązany jest do wykonania minimum trzech operacji czarterowych.
11 regularnych lotów w tygodniu
O wyżej wymienione dotacje nie mogą ubiegać się linie realizujące regularne rejsy. Z Polski do Jordanii bezpośrednie połączenia oferują tanie linie lotnicze Ryanair i Wizz Air. Irlandzki operator lata do Ammanu z Krakowa, Modlina i Poznania. Z każdego miasta linie oferują dwie rotacje w tygodniu. Natomiast węgierski przewoźnik łączy Warszawę z Akabą. Nad jordańskie wybrzeże Morza Czerwonego można polecieć z Lotniska Chopina trzy razy w tygodniu. Od 13 grudnia Wizz Air połączy Akaby z Katowicami. Z Pyrzowic do portu im. Króla Husajna I będzie można polecieć dwa razy w tygodniu.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.