Airbus A320 o rejestracji (AP-BLD) należący do Pakistan International Airlines (PIA), na którego pokładzie przebywało ponad 99 osób: 91 pasażerów oraz ośmiu członków załogi, runął na budynki mieszkalne w pobliżu lotniska w Karaczi w Pakistanie - informuje brytyjski "The Independent".
Aktualizacja z dnia 23 maja 2020 r. godzina 13:30
Późnym wieczorem 22 maja 2020 r. siły zbrojne Pakistanu (PAF) zgłosiły, że dwóch pasażerów przeżyło wypadek, a do tej pory znaleziono 97 ciał. Oczyszczono także 25 domów dotkniętych skutkami zderzenia, a ich mieszkańcy zamieszkali w lokalach zastępczych zorganizowanych przy pomocy administracji cywilnej. Operacja ratunkowa jest nadal kontynuowana.
Dzisiaj pakistańskie Ministerstwo Zdrowia oficjalnie potwierdziło dwóch ocalałych pasażerów i 97 ciał, z których 19 zostało już zidentyfikowanych. Jeden z ocalałych pasażerów poinformował w pierwszym wywiadzie telewizyjnym, że samolot wylądował przy pierwszym podejściu i ponownie wzbił się w powietrze (co mogą sugerować ciemne smugi na silnikach). Drugi ocalały pasażer poinformował, że samolot zatrząsł się tuż przed zderzeniem.
Dział techniki linii PIA poinformował, że samolot został ostatni większy przegląd samolot przeszedł 21 marca 2020 r. i wykonał osiem sektorów od tego czasu, ostatni sektor przed katastrofą miał miejsce 21 maja 2020 r. Silnik po lewej stronie został zainstalowany 25 lutego 2019 r., natomiast silnik z prawej strony 27 marca 2019 r. Natomiast wszystkie trzy golenie podwozia zostały zainstalowane 18 października 2014 r. Samolot wylatał łącznie 47 124 godzin przez 16 lat od jego dostawy w 2004 r.
Dzisiaj pojawiły się także spekulacje, na razie nie wspierane przez nagrania z ATC, że samolot miał awarię podwozia przy pierwszym podejściu do lądowania, ale kontynuował podejście do tzw. niskiego podejścia. Podczas okrążenia pod koniec pasa startowego samolot zderzył się ze stadem ptaków, co spowodowało pierwsze zmniejszenie mocy silników, a następnie utratę przez nich mocy i siły nośnej przez samolot.
Artykuł z dnia 22 maja 2020 r.
Odrzutowiec pasażerski Pakistańskich Międzynarodowych Linii Lotniczych (PIA) wykonujący rejs PK-8303 z Lahore do Karaczi runął na budynki w pobliżu lotniska w Karaczi. Rozbił się w okolicy kantonu Malir, kiedy podchodził do lądowania. Na pokładzie maszyny znajdowało się 91 pasażerów i ośmiu członków załogi.
Lot PK8303 odbywał regularny rejs krajowy między dwoma największymi miastami kraju. Airbus A320 był prawie pod koniec 90-minutowego rutynowego rejsu, kiedy rozbił się podczas podejścia do międzynarodowego lotniska Karna Jinnah. Maszyna przerwała podejście z powodu problemów z wypuszczeniem przedniej goleni podwozia i wykonała odejście na drugi krąg. Podczas drugiego podejścia załoga wielokrotnie zgłaszała Mayday, informując o stracie obu silników. Według państwowego kanału telewizyjnego PTV samolot stracił wysokość i uderzył w obszar mieszkalny o nazwie Model Colony. Maszyna uderzyła w wielopiętrowe budynki podczas drugiego końcowego podejścia na wschód od lotniska, przypuszczalnie podczas końcowego podejścia do pasa startowego 25L. Samolot rozbił się i stanął w płomieniach około godziny 14:37 lokalnego czasu.
Ratownicy ewakuują mieszkańców okolicy. Wąskie uliczki w okolicy utrudniają dotarcie karetek i pojazdów strażackich. Wystąpiły rozbieżności w raportach dotyczących liczby pasażerów. Agencja Reutera informuje, że na pokładzie było w sumie 107 osób. W akcję ratunkową zaangażowane są siły paramilitarne. Materiały z lokalnych kanałów telewizyjnych pokazują dużą liczbę osób zgromadzonych w pobliżu miejsca katastrofy, a także uszkodzone domy.
Pakistan International Airlines zawiesiły loty 29 marca z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Linia lotnicza wznowiła ograniczone usługi 16 maja. To już trzecie tragiczne zdarzenie z udziałem tego przewoźnika w ciągu ostatnich sześciu lat. W 2014 roku jeden pasażer zmarł, gdy Airbus A310 zmierzający z Rijadu w Arabii Saudyjskiej został trafiony pociskami w drodze do Peszawaru w Pakistanie. Z kolei w grudniu 2016 roku krajowy lot z Chitral do Islamabadu rozbił się na zboczu wzgórza, powodując śmierć wszystkich 47 pasażerów i załogi na pokładzie.