W poniedziałek 16 września 2024 roku w Katowice Airport uroczyście zainaugurowano budowę multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową. To inwestycja realizowana przy wsparciu środków z Unii Europejskiej w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) 2021–2027 Military Mobility. Zgodnie z umową o dofinansowaniu, którą Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA podpisało z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) wysokość wsparcia unijnego wyniesie do 10,09 mln euro.
Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Mostostal Kraków SA i Budimex SA. Koszt przedsięwzięcia to 117,3 mln zł netto. W ramach podpisanej umowy, w południowo-wschodniej części katowickiego lotniska, powstanie bocznica kolejowa łącząca Katowice Airport z Centralną Magistralą Kolejową za pośrednictwem linii kolejowej nr 182 (Tarnowskie Góry – Zawiercie). Sercem inwestycji będzie kolejowy front rozładowczy z trzema torami odstawczymi o długości 300 metrów każdy, który służyć będzie do załadunku towarów oraz paliw. Sąsiadować będzie z czterema zbiornikami o pojemności 1000 m3 i stanowiskami rozładunku autocystern oraz rampą umożliwiającą wyładunek kontenerów i sprzętu wojskowego. W części znajdującej się w strefie zastrzeżonej katowickiego lotniska powstaną stanowiska nalewaków dla cystern lotniskowych.
Budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw umożliwi obsługę ładunków różnego typu, w tym paliwa lotniczego, oraz zaopatrywanie w paliwo wszystkich statków powietrznych operujących na terenie Katowice Airport. Nowa infrastruktura wpłynie na ograniczenie transportu drogowego na rzecz kolei, co wpisuje się w proces wsparcia rozwoju zrównoważonego systemu transportu. Węzeł będzie przystosowany do obsługi paliw alternatywnych (Sustainable Aviation Fuel) w celu poprawy efektywności energetycznej i ograniczenia emisji klimatycznych. Będzie on również przystosowany do podwójnego cywilno-wojskowego zastosowania, co umożliwi zabezpieczenie dostaw i ciągłości działań w odniesieniu do prowadzonych operacji wojskowych. Całe przedsięwzięcie ma charakter interoperacyjny, co oznacza, że nowa infrastruktura przeznaczona będzie do użytku dla wszystkich zainteresowanych podmiotów korzystających z usług portu lotniczego – zarówno cywilnych, jak i wojskowych.
Zgodnie z harmonogramem, projekt o nazwie „Budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową w Porcie Lotniczym »Katowice«” powinien zakończyć się nie później niż 30 czerwca 2026 roku.
– Cieszę się, że Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice” w Pyrzowicach rozwija się i inwestuje, zwiększając swój potencjał nie tylko w kontekście obsługi ruchu pasażerskiego, ale także przeładunkowego. Tego typu inwestycje to nie tylko umacnianie pozycji lotniska, zwiększenie infrastruktury przeładunkowej, ale także impuls do rozwoju gospodarczego całego regionu. Projekt zakłada budowę węzła transportowego w oparciu o bocznicę kolejową, co ogranicza transport drogowy i wspiera rozwój zrównoważonego systemu transportu – podkreśla marszałek Wojciech Saługa.
– Z radością witam rozpoczęcie prac budowlanych związanych z budową Multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w Porcie Lotniczym Katowice. Unijny instrument „Łącząc Europę” (CEF) wspiera ten projekt w 50 proc., ponieważ połączy on lotnisko z sieci bazowej TEN-T z siecią kolejową, oferując nowe możliwości transportu ładunków. Ponadto, ponieważ jest to projekt podwójnego zastosowania, wybrany w ramach instrumentu mobilności wojskowej (tzw Military Mobility), będzie on służył zarówno potrzebom transportu cywilnego, jak i wojskowego. Kolej jest ważna dla osiągnięcia celów „Zielonego Ładu”. Dlatego też Unia Europejska jednocześnie dofinansowuje (85% wsparcia) gruntowną modernizację kolei na terenie konurbacji górnośląskiej. Życzę wszystkim stronom sukcesu w realizacji projektu w Pyrzowicach – stwierdził Morten Jensen, kierownik działu w Agencji CINEA zarządzającej instrumentem „Łącząc Europę” (CEF).
– Budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w Katowice Airport to wyjątkowa inwestycja w skali kraju. Za niecałe dwa lata Katowice będą jedynym portem w Polsce, który będzie dysponował na swoim terenie infrastrukturą umożliwiającą obsługę różnego rodzaju ładunków transportowanych koleją. Realizacja tej inwestycji nie byłaby możliwa bez finansowanego wsparcia Unii Europejskiej, za co bardzo dziękuję. Od prawie 20 lat z sukcesami i konsekwentnie realizujemy nasz pomysł na stworzenie w Katowice Airport lotniska wielofunkcyjnego i dysponującego kompleksową infrastrukturą, która umożliwia prowadzenie działalności w różnych obszarach branży lotniczej – od obsługi ruchu pasażerskiego, poprzez transport cargo, po prowadzenie dużych przeglądów technicznych samolotów – podsumował Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.