Lotnisko w Katowicach zyska bezpośrednie loty all-cargo z Chinami. Boeing 767 SkyTaxi wykonał już pierwszą operację lotniczego frachtu, obsługując rejs z Urumczi, przez Turkmenistan, do Pyrzowic. Loty cargo mają być realizowane nawet sześć razy w tygodniu, przewożąc towary z handlu e-commerce, głównie tekstylia i artykuły gospodarstwa domowego.
W regionie Europy Środkowo-Wschodniej to
budapesztański port lotniczy stał się bramą na Chiny, albowiem siatka stołecznego lotniska na Węgrzech liczy siedem miast w Państwie Środka, do których można dolecieć rejsami pasażerskimi. Port w Budapeszcie rozwija także
sieć połączeń all-cargo do Chin, inaugurując co kilka tygodni
nowe rejsy frachtowe.
Zorientowanie się Węgier na Pekin i jego politykę Nowego Jedwabnego Szlaku niektórzy traktowali jako porażkę Polski i utratę profitów z lukratywnego rynku, lecz – jak wskazują chińskie media – jest duża szansa, że port lotniczy w Katowicach zyska bezpośrednie loty cargo do Państwa Środka, albowiem jedna operacja transportu frachtu z Chin już się odbyła.
W czwartek (12 października) do Pyrzowic, przyleciał boeing 767 SkyTaxi (SP-MRE), czyli polskich czarterowych linii lotniczych, specjalizujących się w przewozach frachtowych, który zrealizował lot cargo z Urumczi. Frachtowiec wyczarterowany na zlecenie chińskiego kontraktora przewiózł 38 ton ubrań i artykułów gospodarstwa domowego, a operacja została zrealizowana z międzylądowaniem w Turkmenistanie, w Turkmenabacie.
– Potwierdzam, że w czwartek 12 września w Katowice Airport został obsłużony pierwsze rejs cargo z chińskiego lotniska Urumqi. Jest to efekt rozmów, które prowadziliśmy od dłuższego czasu – powiedział Rynkowi Lotniczemu Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy Katowice Airport.
Nie jest jasne, czy to samolot polskiego przewoźnika będzie odpowiadał za realizację kolejnych lotów, lecz – jak wskazują media z Chin – od początku października rejsy Urumczi – Katowice mają być realizowana nawet sześć razy w tygodniu. Bezpośrednie połączenie lotnicze ma znacząco polepszyć efektywność transportu towarów e-commerce do Polski, silnie wspierając logistykę chińskiej firmy na europejskim rynku.