Holenderskie linie lotnicze KLM wstrzymają od piątku 22 stycznia wszystkie loty międzykontynentalne. To element rządowego wymogu, zgodnie z którym wszyscy podróżujący, w tym załoga, muszą przed lotem wykonać test PCR i test antygenowy. KLM twierdzi, że zawieszenie połączeń jest konieczne, aby uniknąć utknięcia załogi za granicą.
Od piątku (22 stycznia) KLM zawiesi wszystkie loty pasażerskie i towarowe na trasach długodystansowych. To samo dotyczy niektórych tras w Europie, podczas których załogi musiałyby spędzać noc za granicą.
Powodem tego są restrykcyjne zasady wjazdu do Holandii. Aby dostać się na terytorium kraju konieczny jest nie tylko negatywny wynik testu PCR. Pasażerowie i załogi muszą również przejść szybki test na obecność antygenów COVID-19 przed lotem do Holandii. Każdy, kto uzyska pozytywny wynik testu, nie może odbyć połączenia. To dla linii ryzyko pozostawienia członka załogi w innym kraju. – Oznacza to, że nie możemy już latać na trasach długodystansowych i do różnych miejsc w Europie – stwierdził rzecznik KLM.
Linie twierdzą, że nie będzie możliwe wykonywanie lotów międzynarodowych, dopóki ten wymóg nie zostanie zniesiony. „Nie chcemy ryzykować, że załogi utkną w odległym kraju, jeśli uzyskają pozytywny wynik testu. Dlatego od piątku zatrzymamy wszystkie loty międzykontynentalne i wszystkie loty do europejskich miejsc docelowych, gdzie załogi muszą przenocować ” – napisał przewoźnik w oświadczeniu.
Premier Holandii, Mark Rutte, poinformował, że jego rząd wprowadzi zakaz wszystkich lotów z Wielkiej Brytanii, RPA i Ameryki Południowej na okres jednego miesiąca, począwszy od soboty 23 stycznia. W kraju obowiązuje również ścisła godzina policyjna od 20:30 do 04:30 każdego dnia. Zakaz lotów musi jeszcze zostać zatwierdzony przez parlament.
Być może decyzja KLM nie będzie miała wielkiego wpływu na ruch pasażerski, który i tak w obecnym czasie jest niewielki. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w ruchu towarowym czy dla lotów repatriacyjnych, których załogi także wymagać będą dwóch negatywnych wyników testów.
Istnieją również obawy, że zakaz lotów będzie miał znaczący wpływ na dystrybucję szczepionki COVID-19 wśród społeczności południowoamerykańskich. Wiele szczepionek produkowanych w Rosji, Indiach i Chinach jest wysyłanych do Ameryki Południowej przez lotnisko Schiphol, głównie w ładowni samolotów KLM. Państwa takie jak Meksyk, Panama, Kolumbia, Brazylia i Argentyna polegały na KLM w dostarczaniu szczepionek swoim obywatelom. Teraz linia lotnicza musi wstrzymać te usługi.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.