Port lotniczy w Szanghaju, uważanym za stolicę biznesową Chin, z dnia na dzień wprowadził nowe ograniczenia epidemiologiczne paraliżujące operacje lotnicze linii lotniczych. Kilku przewoźników, w tym amerykańskie linie Delta Air Lines, zawiesiło loty, co wywołało protest Państwa Środka.
Nowe regulacje na lotnisku Szanghaj Pudong zaczęły obowiązywać 24 grudnia, zaskakując operatorów linii lotniczych. Podobnie jak w przypadku
sierpniowego wstrzymania operacji cargo, władze portu lotniczego nie informują na czym dokładnie polegają nowe regulacje i czym są spowodowane, choć, jak zauważa Agencja Associated Press (AP), pojawiają się w momencie gdy zaostrzają już i tak surowe restrykcje związane z podróżowaniem, podyktowane trwającą pandemią koronawirusa, w obliczu trwającego ogniska zakażeń w mieście Xi’an i na sześć tygodni przed planowaną inauguracją wywołujących kontrowersje Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.
Z informacji przekazywanych nieoficjalnie przez przedstawicieli linii lotniczych wynika, iż szanghajskie lotnisko zdecydowało się na dokładne czyszczenie i dezynfekcję wszystkich samolotów, procedurę trwającą do pięciu godzin, rozbijając rozkład lotów oraz zwiększając ryzyko przekroczenia limitów czasu pracy załóg. Problem jest o tyle istotny, iż od wielu miesięcy wstrzymane są loty zagraniczne do stolicy Chin, Pekinu, tym samym do tej pory to Szanghaj przejął rolę najważniejszej bramy wjazdowej do kraju.
Fot. Unsplash
Trudniej dolecieć z Tajwanu
Pierwszymi liniami lotniczymi, które w związku z ograniczeniami wprowadzonymi przez port lotniczy w Szanghaju, zdecydowały się na zmianę rozkładu lotów, są EVA Air, jeden z największych przewoźników lotniczych z Tajwanu. Od niedzieli 26 grudnia 2021 r, do 3 lutego 2022 r., czyli na czas obowiązywania ograniczeń w porcie Pudong, zawieszone są loty z Kaohsiung, drugiego najruchliwszego lotniska kraju, obsługującego loty z południa wyspy oraz portu lotniczego Tajpej Songshan, lotniska położonego w centrum miasta, specjalizującego się w obsłudze połączeń krajowych w Tajwanie oraz kilku tras międzynarodowych, głównie wykorzystywanych przez ruch biznesowy. Decyzja podyktowana jest tym, iż przez długi okres dezynfekcji loty nie byłyby w stanie wrócić do lotnisk wylotu przed godziną 23:00, kiedy to zaczyna obowiązywać na nich cisza nocna. Według oświadczenia EVA Air, loty w kierunku z Szanghaju do Kaohsiung oraz Tajpej będą obsługiwane.
Linie lotnicze China Airlines, przewoźnik narodowy Tajwanu, wciąż rozpatrują możliwe rozwiązania, skłaniając się w kierunku obsługi wyłącznie lotów do Szanghaju wylatujących we wczesnych godzinach rannych, podczas gdy planowe loty powrotne na Tajwan byłyby obsługiwane planowo, informuje tajwańska Centralna Agencja Informacyjna. Ograniczenia operacyjne nie wpływają na zawieszanie lotów pomiędzy Szanghajem Pudong oraz Tajpej Taoyuan, największym lotniskiem Tajwanu, gdyż operacje tego portu lotniczego prowadzone są przez całą dobę.
Ograniczenia pojawiają się w momencie, gdy wielu Tajwańczyków żyjących i pracujących w Chinach, planuje powroty na wyspę przed obchodami Nowego Roku Księżycowego, najważniejszego święta w kulturze chińskiej. Szanghaj jest obszarem, w którym żyje największa diaspora tajwańska w Państwie Środka.
Zawraca samolot Delta Air Lines, Konsulat Chin protestuje
Nowe regulacje wprowadzone przez port lotniczy w Szanghaju były powodem zawrócenia i powrotu do portu wylotu lotu samolotu Delta Air Lines lecącego z Seattle do Szanghaju, potwierdziły w poniedziałek, 27 grudnia służby prasowe przewoźnika, tłumacząc w komunikacie przesłanym AP, iż nowe regulacje “wymagają znaczącego zwiększenia czasu obsługi naziemnej i nie są operacyjnie wykonalne dla Delta Air Lines”.
Incydent zbulwersował chińskie media, które poinformowały, że przez to, iż samolot wrócił do Seattle, przedawnieniu uległy testy na obecność koronowania wykonane przed lotem, oraz ważność straciły amerykańskie wizy chińskich pasażerów.
Konsulat Chińskiej Republiki Ludowej w San Francisco w oświadczeniu z 26 grudnia b.r. stwierdził, iż w ostatnich dniach odwołanych lub opóźnionych było wiele lotów ze Stanów Zjednoczonych do Chin, w tym lot który zawrócił do portu wylotu po przebyciu ponad połowy planowanej trasy lotu. Konsulat złożył liniom lotniczym stanowczy protest w tej sprawie, czytamy w oświadczeniu.