Wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził kontrakt na dostawę samolotów FA-50, które będą skonfigurowane zgodnie z wymaganiami polskich Sił Powietrznych - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Umowa pozwoli wyposażyć do trzech eskadr.
– Podpisaliśmy umowy ramowe, które pozwolą wzmocnić Wojsko Polskie. My nie mamy czasu, musimy zbroić Wojsko Polskie – podkreślił Mariusz Błaszczak.
– Bezpieczeństwo naszej Ojczyzny wzrasta. To także silny impuls dla naszego przemysłu zbrojeniowego. Nasza współpraca stanowi ważny element zabiegów o bezpieczeństwo na świecie – kontynuował wicepremier.
– Samoloty FA50, które zamawiamy są spójne z samolotami F16, które posiadamy. FA50 umożliwi nam zwiększenie liczby podchorążych, którzy będą szkolić się w Lotniczej Akademii Wojskowej – wyjaśniał Błaszczak.
– Wyciągamy wnioski z tego co dzieje się na Ukrainie. Na polu walki w dzisiejszych czasach ważna rolę odgrywają czołgi i artyleria. Musimy dysponować dużą siłą. Chodzi o zasadę odstraszania, aby agresor nie odważył się zagrozić Polsce – tłumaczył wicepremier.
Kontrakty na czołgi K2, armatohaubice K9 i samoloty FA-50 to jedno z największych polskich zamówień obronnych w ostatnich latach. Zamówiony sprzęt to wzmocnienie potencjału odstraszania i obrony. Uzbrojenie będzie produkowane z szerokim udziałem polskiego przemysłu zbrojeniowego. pic.twitter.com/YCaMkszzVQ
— Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL) July 27, 2022
Samoloty FA50, które będą dostępne już w przyszłym roku wzmocnią siły powietrzne. Nasze siły powietrzne będą mogły się rozwijać. Umowy ramowe to początek silnej współpracy naszych państw i naszych przemysłów obronnych.
Samoloty będą skonfigurowane zgodnie z doprecyzowanymi wymaganiami przedstawionymi przez polskie Siły Powietrzne. W pierwszej kolejności otrzymamy dwanaście samolotów FA-50, które pojawią się w połowie 2023 roku. Całość dostaw to łącznie 48 samolotów.
Zawarte jednocześnie kontrakty na czołgi K2, armatohaubice K9 i myśliwce FA-50 to jedno z największych polskich zamówień obronnych w ostatnich latach. Pozyskany sprzęt pozwoli wzmocnić potencjał odstraszania i obrony. Uzbrojenie będzie produkowane z szerokim udziałem polskiego przemysłu zbrojeniowego.
– Otwieramy nowy rozdział w historii. Polska będzie bezpieczniejsza. Zbudujemy taki potencjał z naszymi partnerami, aby wyposażyć i wzmocnić 300 tysięczne Wojsko Polskie – stwierdził Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
– Zakłady zbrojeniowe już rozpoczynają intensywne przygotowania. Mamy być gotowi do szybkich dostaw na potrzeby wojska. Zamówienia to bezpieczeństwo Polski – zaznaczył Chwałek.
– Musimy przygotować się do odstraszania potencjalnego agresora. Budowa silnej armii musi polegać także na wyposażeniu wojska w nowoczesny sprzęt – podsumował prezes PZG.
– Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie silna i będzie się skupiać na rozwoju przemysłu zbrojeniowego – dodał Yongbae Lee, prezes Hyundai Rotem.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.