Krakowski port lotniczy wykonał ponownie krok w kierunku budowy drugiej drogi startowej. Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach została złożona poprawiona dokumentacja na temat wpływu inwestycji na środowisku naturalne.
W marcu zeszłego roku, po ponad sześciu latach od rozpoczęcia procedury uzyskiwania zezwoleń na rozpoczęcie budowy drugiej, niezależnej drogi startowej, Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) ostatecznie oddalił skargę kasacyjną złożona przez pełnomocnika prawnego Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie. Małopolskie lotnisko negowało wyrok sądu niższej instancji, który uchylał decyzję środowiskową na wybudowanie nowej drogi startowej. Wyrok NSA nie podlegał zaskarżeniu, co w praktyce oznaczało wstrzymanie wszystkich procedur, w tym także pozyskania środków z resortu infrastruktury na realizację tej inwestycji. Decyzja została unieważniona, gdyż Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) powołała się nieprecyzyjne analizy środowiskowe urzędu.
Obecnie użytkowana droga startowa w najbliższej przyszłości musi zostać poddany pracom remontowym. Jeśli do tego czasu nie zostanie wybudowany nowa droga, konieczne będzie zamknięcie operacyjne portu lotniczego i wstrzymanie obsługi samolotów na co najmniej pół roku. Z lotniskowej infrastruktury technicznej cywilnego portu korzysta także 8. Baza Lotnictwa Transportowego Wojska Polskiego oraz samoloty państw NATO, a obecnie także Ukrainy. Na płytach postojowych wojskowej części portu stoi zaparkowany airbus A319ACJ rządu Ukrainy. W obecnej sytuacji geopolitycznej i trwającej wojnie w Ukrainie trudno sobie wyobrazić czasową relokację samolotów transportowych oraz śmigłowców. Budowa drogi startowej wymaga decyzji środowiskowej, wydawanej przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, gdyż przy tak dużej inwestycji musi zostać zbadane oddziaływanie lotniska na pobliskie środowisko naturalne.
Przez ostatnie kilka miesięcy krakowski port przygotowywał nowy raport budowy drogi w wariancie północnym. Jak dowiedział się Rynek Lotniczy 13 września Kraków Airport wykonał krok milowy w kierunku uzyskania decyzji środowiskowej. Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach złożony został nowy raport oddziaływania na środowisko. Na tę chwilę ciężko stwierdzić, ile czasu zajmie zbadanie przez organ obszernego dokumentu. Jeśli RDOŚ nie znajdzie uchybień, co do których miała wcześniej zastrzeżenia, uruchomiona zostanie procedura wydania decyzji środowiskowej. Poprzedzą ją konsultacje z mieszkańcami.
Planowana nowa droga startowa miała zostać ulokowana po północnej stronie obecnie wykorzystywanej drogi startowej i obrócona o 4,7 stopnia w taki sposób, aby poprawić pojawiające się przeszkody w przypadku funkcjonowania dwóch dróg startowych. Nowa droga startowa miałaby mieć długość 2 800 metrów, a szerokość wynosiłaby 45 m plus 7,5 m poboczy po jednej jak i drugiej stronie.
W ramach programu inwestycyjnego Kraków Airport planował stworzenie dróg szybkiego zjazdu oraz połączenie z już istniejącymi drogami kołowania. Nowa droga startowa miała być wyposażona w system obserwacji meteorologicznych AWOS, niezbędne urządzenia nawigacyjne oraz oświetlenie. Port chciał zainstalować radiowy system nawigacyjny ILS CAT3, który pozwoliłby lądować samolotom w przypadku trudnych warunków atmosferycznych tj. mgły, która często utrudnia funkcjonowanie lotniska w Krakowie.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.