Maciej Lasek w odpowiedzi na interpelację nr 199 posła Łukasza Osmalaka oraz grupy posłów w sprawie dokumentów przygotowanych w celu realizacji inwestycji kolei dużych prędkości i Centralnego Portu Komunikacyjnego potwierdził, że dotychczas nie były prowadzone żadne wywłaszczenia na potrzeby przedsięwzięć w rozumieniu ustawy o CPK.
Rządowy pełnocmocnik po raz kolejny przekazał, że wszelkie decyzje dotyczące projektów i procesów inwestycyjnych z zakresu CPK będą podejmowane dopiero po przeprowadzeniu szczegółowego audytu. Dodał również, że na chwilę obecną nie jest możliwe określenie skali koniecznych wywłaszczeń.
Lasek wyjaśnił, że wywłaszczenia pod inwestycję oraz inwestycje towarzyszące w rozumieniu ustawy o CPK, mają odbywać się w oparciu o przepisy ustawy o CPK oraz przepisy ustawy o transporcie kolejowym i ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.
Rządowy pełnomocnik przypomniał jednocześnie, że w celu usprawnienia realizacji przedsięwzięć w rozumieniu ustawy o CPK przyjęta została ustawa z dnia 22 lipca 2022 roku o usprawnieniu procesu inwestycyjnego CPK.
Przygotowany został również rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2349), nad którym prac w Parlamencie nie udało się zakończyć. Szereg kwestii dotyczących wywłaszczeń oraz ustalenia odszkodowania z tytułu wywłaszczenia i jego zapłaty zostały natomiast uregulowane w dziale III w rozdziałach 3-6 w ustawie z dnia 10 maja 2018 roku o CPK.
"Dotychczas nie były prowadzone wywłaszczenia na potrzeby przedsięwzięć w rozumieniu ustawy o CPK" - potwierdził Maciej Lasek, który przedstawił również najważniejsze zdarzenia projektowe w ramach programu lotniskowego CPK.
Wśród nich znalazły się
zatwierdzenie Planu Generalnego lotniska, uzyskanie promesy zezwolenia na założenie lotniska, uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia, opracowanie i aktualizacja prognoz ruchu lotniczego, opracowanie studium ekonomiczno-techniczno-środowiskowego (STEŚ) dla węzła CPK,
zatwierdzenie koncepcji architektonicznej dla terminala i dworca, opracowanie koncepcji projektowej w zakresie Airside, Landside, sieci oraz przyłączy, realizacja prac przygotowawczych, podpisanie umów ramowych z wykonawcami na realizację pierwszych prac zasadniczych, rozpoczęcie prac projektowych dla obiektów infrastruktury wspierającej (wieża kontroli lotów i lotniskowa służba ratowniczo-gaśnicza) oraz
złożenie wniosku o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji Inwestycji dla lotniska.