Od początku roku Polskie Linie Lotnicze LOT przewiozły ponad 2,9 mln pasażerów i wykonały ponad 32 tys. operacji lotniczych. To wzrost względem okresu z poprzedniego roku. W samym kwietniu dynamika przyrostu pasażerów jednak spadła.
Ogółem w okresie od stycznia do kwietnia z usług LOT skorzystało 2,9 mln pasażerów, czyli o 4,5% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W tym samym czasie liczba wykonywanych operacji lotniczych wzrosła o 6,7%, z niewiele ponad 30 tys. do ponad 32 tys. w tym roku.
Wzrosty kwietniu, ale powolne Kwiecień 2024 r. był kolejnym miesiącem, w którym PLL LOT odnotował wzrost liczny pasażerów – było ich 781 tys., czyli o niecałe 0,8% więcej niż przed rokiem. Był to też miesiąc z najmniejszym wzrostem od początku tego roku – w tym czasie przewoźnik wysyłał na ciężkie przeglądy swoje największe samoloty. W kolejnych miesiącach sytuacja będzie wyglądała jednak inaczej.
W ostatnim czasie
narodowy przewoźnik pozyskał trzy embraery E195-E2, z których pierwszy dołączy do floty przewoźnika już w lipcu.
Do LOT trafią w tym roku także kolejne B737 MAX, a więc przewoźnik będzie miał możliwość zwiększenia oferowania.
Pod koniec kwietnia prezes PLL LOT Michał Fijoł podkreślał, że PLL LOT dopiero co otworzył połączenia do Taszkentu oraz wrócił do Aten, a od czerwca poleci także do Rijadu. Co ciekawe prezes LOT zaznaczył, że
możliwe jest dodanie „nowej, nieoczywistej, orientalnej, wakacyjnej” destynacji. Nie zdradził jednak więc szczegółów.
W pierwszym kwartale tego roku z usług LOT skorzystało 2,126 mln pasażerów i był
to wynik o 5,9% lepszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W tym samym czasie przewoźnik wykonał niemal 23,5 tys. operacji lotniczych, co oznaczało wzrost o 7,4% względem pierwszego kwartału roku poprzedniego.
Nowa strategia LOT W całym 2023 roku
PLL LOT przewiózł dokładnie 10 027 734 pasażerów. To niewiele mniej niż w rekordowym jak dotąd 2019, kiedy to liczba pasażerów sięgnęła 10,1 mln. W całym 2023 r. PLL LOT wykonał ponad 94 tys. operacji lotniczych. To pokazuje, że przewoźnik ma już za sobą okres odbudowy ruchu po pandemii COVID19. LOT znalazł się na trzecim miejscu w kraju. Wizz Air przewiózł bowiem ponad 11 mln osób i wyprzedził narodowego przewoźnika. Ryanair pozostaje liderem na polskim rynku z przewozami na poziomie 16,8 mln pasażerów.
Warto przypomnieć, że zgodnie z ogłoszoną ostatnią nową strategią, liczba obsługiwanych przez LOT pasażerów ma wzrosnąć do 16,9 mln w roku 2028. – LOT będzie większy w 2028 r. będzie obsługiwał 20 nowych kierunków i przewoził 16,9 mln pasażerów przy 30 proc. udziału w rynku. Aby umożliwić ten wzrost, LOT będzie potrzebował floty 109 samolotów – obecnie ma ich tylko 75. Średnia wielkość samolotu wzrośnie o ok. 30 proc. Samolotów regionalnych ma być więcej o 40 proc., wąskokadłubowych średniego zasięgu – o 35 proc., zaś szerokokadłubowych – o 25 proc. więcej – wyliczał prezes PLL LOT.