Boeing 737 MAX 8 Polskich Linii Lotniczych LOT z Lotniska Chopina do Dubaju latają obecnie codziennie. Jest spora szansa, że okres realizacji bezpośrednich połączeń zostanie prolongowany, albowiem koordynator slotowy przyznał przewoźnikowi prawa na realizację operacji do największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich w lecie 2024 roku.
Rynek lotów Polska – Zjednoczone Emiraty Arabskie rośnie w zatrważającym tempie i na razie wydaje się, że popyt w dalszym ciągu przewyższa podaż. Potwierdzaniem tezy jest to, że w sierpniu boeingi flydubai do Krakowa przylatywały nawet trzy razy dziennie!
W nadchodzącym okresie świąteczno-noworocznym linie zaoferują dwie rotacje dziennie. Hybrydowe linie lotnicze latają codziennie do Warszawy, a
od końca października oferują trzy loty w tygodniu do Poznania. Oprócz tego, od ponad 10 lat na Lotnisko Chopina latają szerokokadłubowe
samoloty Emirates – linii, które przez dekadę przewiozły między Warszawą a Dubajem ponad 1,6 mln pasażerów. Dodatkowo,
Wizz Air łączy Kraków, a w sezonie zimowym także Katowice, ze stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi.
Polski przewoźnik
zainaugurował rejsy między warszawskim Lotniskiem Chopina a Międzynarodowym Portem Lotniczym w Dubaju we wrześniu 2021 roku, tuż przed rozpoczęciem się Światowej Wystawy EXPO. Początkowo do największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich latały efektywne ekonomicznie i emitujące mniej dwutlenku węgla boeingi 737 MAX. W późniejszym czasie do realizacji rejsów LOT desygnował starszą wersję wąskokadłubowego samolotu – B737-800NG.
Rejsy Warszawa – Dubaj – Warszawa Polskie Linie Lotnicze LOT realizowały także w zeszłym roku. Między stolicą Polski a Dubajem samoloty w barwach flagowego przewoźnika latały od trzech do czterech razy w tygodniu. W obecnym sezonie zimowym, LOT, widząc duży popyt na loty na „nowy” Bliskich Wschód, zdecydował się na oferowanie codziennych połączeń lotniczych. Do Emiratów latają, zabierające na pokład 186 pasażerów, B737 MAX 8.
Rynek lotów Polska – Dubaj jest dość lukratywny. W sezonie zimowym z połączenia korzystają w głównej mierze Polacy, którzy zaplanowali urlop w ciepłym regionie. W sezonie letnim do Polski przylatuje bardzo dużo ludności arabskiej, co można zauważyć np. na ulicach Krakowa. W zeszłym roku dwie emirackie linie, flydubai i Emirates, przewiozły na trasach do Dubaju 353 016 pasażerów.
LOT-em do Dubaju także w lecie?
Polskie Linie Lotnicze LOT, widząc duży popyt, zawnioskowały do koordynatora slotowego na Lotnisku Chopina o sloty na realizację lotów do Dubaju w nadchodzącym sezonie letnim. Stołeczny port lotniczy im. Fryderyka Chopina jest lotniskiem koordynowanym, co oznacza, że za alokację slotów (praw na start i lądowanie) odpowiada zewnętrzny podmiot. W tym przypadku jest to brytyjska spółka, Airport Coordination Limited, która jest również koordynatorem slotów poznańskiego portu Ławica.
LOT zawnioskował łącznie o 1 152 nowe sloty w warszawskim porcie, podczas gdy otrzymał ich 582. Z opublikowanego dla warszawskiego portu lotniczego raportu slotowego na przyszłoroczny sezon letni, który zaczyna swój bieg 31 marca, a kończy 27 października 2024 roku, wynika, że Polskie Linie Lotnicze LOT otrzymały od Airport Coordination Limited 65 slotów na obsługę regularnych połączeń do Dubaju, więc jest duża szansa, że przewoźnik prolonguje okres wykonywania bezpośrednich lotów na okres letni.