Porty lotnicze starają się maksymalnie, jak to jest możliwe, minimalizować hałas. Londyńskie lotnisko Heathrow jest jednym z najbardziej zatłoczonych portów świata, a Polskie Linie Lotnicze LOT są trzecim najcichszym przewoźnikiem w stolicy Wielkiej Brytanii. Trzy rotacje dziennie między Lotniskiem Chopina a Heathrow realizują B737 MAX 8.
Linie lotnicze generują hałas, realizując operacje startów i lądowań, a lotniska, które leżą blisko ścisłej tkanki miejskiej, starają się ograniczyć wpływ hałasu na otoczenie, np. poprzez zezwolenie na obsługę lotów wyłącznie samolotami nowej generacji, które emitują o nawet 30 proc. mniej hałasu.
Negatywny wpływ hałasu na środowisko leży w sercu władz portu lotniczego Londyn-Heathrow, który wznowił publikację kwartalnego rankingu wpływu linii lotniczych, które operują w największym lotnisku w Wielkiej Brytanii, na środowisko.
W ostatnim kwartale najbardziej cichym i „zielonym” operatorem okazały się linie SAS, które zdobyły 969 punktów. Drugie miejsce na podium przypadło KM Malta Airlines, czyli nowemu flagowemu przewoźnikowi z państwa-wyspy na Morzu Śródziemnym. Maltańskie linie zdobyły 959 punktów.
Na najniższym stopniu podium uplasowały się Polskie Linie Lotnicze LOT, które uzyskały 929 punktów, wyprzedzając o jeden punkt Swiss International Air Lines. Narodowy przewoźnik z Polski realizuje każdego dnia między warszawskim Lotniskiem Chopina a portem Heathrow trzy rotacje dziennie, do obsługi których wyznaczone są wyłącznie boeingi 737 MAX 8. Od czas do czasu rotacje wykonuje także „Liniowiec Marzeń”.
W najlepszej „10” rankingu zrównoważonych linii lotniczych znalazły się także: Austrian Airlines, United Airlines, Lufthansa, Are Lingus, Virgin Atlantic Airways, oraz American Airlines. Dopiero 14. Miejsce przypadło British Airways – największemu operatorowi na Heathrow, lecz jest go wynik za operacje krótkodystansowe. Loty na długich dystansach, które realizują A350, A380 i B777 zagwarantowały brytyjskiemu przewoźnikowi dopiero 36. lokatę. Największym „trucicielem” zostały Japan Airlines.
Port Londyn-Heathrow był pierwszym lotniskiem w Wielkiej Brytanii, który wprowadził ranking wpływu linii lotniczych na pobliskie środowisko naturalne. Pierwszy ranking opublikowano w 2013 roku. – Ochrona korzyści płynących z lotnictwa przy jednoczesnym ograniczaniu naszego negatywnego wpływu musi być wspólnym wysiłkiem linii lotniczych i lotniska. Współpracując z naszymi liniami lotniczymi, usunęliśmy już z pasów startowych najgłośniejsze i najbardziej zanieczyszczające środowisko samoloty, ale musimy pójść dalej – wyznał Nigel Milton, dyrektor ds. komunikacji i zrównoważonego rozwoju na lotnisku Heathrow.
W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci poczyniono już znaczny postęp w zmniejszaniu śladu akustycznego londyńskiego lotniska. W ciągu 17 lat poziom dziennego hałasu na zmniejszył się o 41 proc., a w ciągu nocy (od godz. 23:00 do godz. 06:00) hałas jest o 58 proc. mniejszy.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.