Polskie Linie Lotnicze LOT będą latać do Arabii Saudyjskiej. Bezpośrednie połączenia lotnicze pomiędzy warszawskim Lotniskiem Chopina a Rijadem wystartują już w czerwcu przyszłego roku.
LOT prezentując swoją strategię na lata 2024-2028 wskazał Rijad jako kierunek, który powinien dołączyć do siatki połączeń polskiego przewoźnika. Rządy dwóch państw współpracowały ze sobą, aby uregulowana zostały zasady przewozów między dwoma państwami.
Ministerstwo Infrastruktury poinformowało 28 sierpnia o podpisaniu umowy między rządem Rzeczpospolitej Polskiej a rządem Królestwa Arabii Saudyjskiej o komunikacji lotniczej. Bilateralne porozumienie utorowało drogę Polskimi Liniom Lotniczym LOT i Saudi Arabian Airlines (SAUDIA) do uruchomienia bezpośrednich połączeń lotniczych.
Zawarta umowa sprawiła, że LOT uruchomi 4 czerwca 2024 roku bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy do Rijadu. O nowej trasie przewoźnika poinformował dziś na portalu X (dawniej Twitter) ambasador RP w Arabii Saudyjskiej, Robert Rostek. – Po wielu intensywnych tygodniach działań nareszcie mogę oficjalnie potwierdzić inauguracje bezpośrednich połączeń lotniczych Warszawa – Rijad przez Polskie Linie Lotnicze LOT – napisał Rostek.
Dokumenty o uruchomieniu rejsów LOT-u do Arabii Saudyjskiej zostały podpisane w trakcie odbywającego się w Rijadzie eventu wspomagającego negocjacje w celu polepszania łączności lotniczej. Wydarzenie jest organizowane pod egidą Międzynarodowej Agencji Lotnictwa Cywilnego (ICAO).
Bilety na loty są już w systemie rezerwacyjnym przewoźnika. Rejsy będą realizowane trzy razy w tygodniu, we wtorki, czwartki i niedziele za pomocą boeingów 737 MAX 8. Wyloty z Lotniska Chopina zaplanowano na godz. 15:20. Po pięciu godz. i 30 minutach lotu odbywać się będzie lądowanie w Rijadzie. Rejsy powrotne odbywać się będą w poniedziałki, środy i piątki. Wyloty z saudyjskiej stolicy zaplanowano na godz. 01:25.
– Planując siatkę połączeń staramy się dostarczać naszym pasażerom inspiracji do odkrywania świata. Dlatego cieszy nas otwarcie Arabii Saudyjskiej na turystykę, czego najlepszym dowodem jest umowa o bezpośrednich połączeniach lotniczych między tym krajem a Polską oraz ułatwienia wjazdowe dla obywateli Unii Europejskiej. Wierzę, że Rijad będzie interesującym kierunkiem dla osób, które lubią poznawać nowe, nieoczywiste miejsca. Jednocześnie, z uwagi na rosnącą współpracę gospodarczą oraz dużą liczbę prowadzonych inwestycji, Arabia Saudyjska stanowi perspektywiczny rynek dla polskiego biznesu – podkreślił Michał Fijoł, prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT.
Region Bliskiego Wschodu zyskuje coraz większe znaczenie we współczesnym świecie. Wcześniej linie lotnicze z całego świata chciały mieć w swojej siatce połączeń Dubaj, który w niecałe 20 lat stał się światową stolicą wszelakiego biznesu. Władze Arabii Saudyjskiej, widząc sukces Zjednoczonych Emiratów Arabskich, postanowiły, wzorując się na szejkach z Emiratów, zbudować nową gospodarkę, która opierać się będzie o wpływy z turystyki, nieruchomości, sektora bankowego, a nie ropy naftowej, której złoża się kurczą. W ramach "Wizji 2030" Arabia stara się zmienić oblicze swojego kraju, wpompowując w sektor turystyczno-lotniczy miliardy dolarów.
Rozkład rejsów LOT-u został ułożony w taki sposób, aby z połączeń korzystali zarówno pasażerowie podróżujący w celach biznesowych, jak również turyści, chcących zwiedzić, nieznaną i tajemniczą do tej pory, Arabię Saudyjską.