Rynek lotów Polska – Zjednoczone Emiraty Arabskie rośnie w szybkim tempie i wydaje się nie mieć końca. Widząc duży popyt na loty do Dubaju, Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję, o zwiększeniu częstotliwości lotów z Warszawy do bliskowschodniej metropolii od początku sezonu zimowego. B737 PLL LOT od października będą latać do Dubaju codziennie.
Polski przewoźnik
zainaugurował rejsy między warszawskim Lotniskiem Chopina a Międzynarodowym Portem Lotniczym w Dubaju we wrześniu 2021 roku, tuż przed rozpoczęciem się Światowej Wystawy EXPO. Początkowo do największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich latały efektywne ekonomicznie i emitujące mniej dwutlenku węgla boeingi 737 MAX. W późniejszym czasie do realizacji rejsów LOT desygnował starszą wersję wąskokadłubowego samolotu – B737-800NG.
Rejsy Warszawa – Dubaj – Warszawa Polskie Linie Lotnicze LOT realizowały także w zeszłym roku. Między stolicą Polski a Dubajem samoloty w barwach flagowego przewoźnika latały od trzech do czterech razy w tygodniu.
Rynek lotów Polska – Zjednoczone Emiraty Arabskie rośnie w zatrważającym tempie i na razie wydaje się, że popyt w dalszym ciągu przewyższa podaż. Potwierdzaniem tezy jest to, że od początku sierpnia
flydubai oferuje między Dubajem a Krakowem nie dwa, a trzy loty dziennie. Hybrydowe linie lotnicze latają codziennie do Warszawy, a od końca października rozpoczną wykonywanie
trzech lotów w tygodniu do Poznania. Oprócz tego, od ponad 10 lat na Lotnisko Chopina latają szerokokadłubowe
samoloty Emirates – linii, które przez dekadę przewiozły między Warszawą a Dubajem ponad 1,6 mln pasażerów. Dodatkowo,
Wizz Air łączy Kraków, a w sezonie zimowym także Katowice, ze stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi.
Rynek lotów Polska – Dubaj jest dość lukratywny. W sezonie zimowym z połączenia korzystają w głównej mierze Polacy, którzy zaplanowali urlop w ciepłym regionie. W sezonie letnim do Polski przylatuje bardzo dużo ludności arabskiej, co można zauważyć np. na ulicach Krakowa. W zeszłym roku dwie emirackie linie, flydubai i Emirates, przewiozły na trasach do Dubaju 353 016 pasażerów.
Polskie Linie Lotnicze LOT widząc, że ruch lotniczy na tym rynku rośnie postanowiły zwiększyć podaż między Lotniskiem Chopina a Dubajem w sezonie zimowym, kiedy zostanie przywrócone, zawieszone na lato, połączenie. Od 29 października do końca sezonu letniego, tj. do 30 marca 2024 r., rejsy LO121/LO122 będą wykonywane codziennie. Do obsługi połączeń desygnowane zostały boeingi 737-800. Wąskokadłubowe samoloty amerykańskiej produkcji wykonają między dwoma miastami 308 lotów (154 rotacje). Zaoferowana w lotach do i z Dubaju podaż miejsc wyniesie 57 288 (po 28 644 miejsc w każdą stronę).
Wyloty z Lotniska Chopina zaplanowano na godzinę 07:40. Po pięciu godzinach i 45 minutach, o 16:45 czasu lokalnego, samolot wyląduje na głównym lotnisku w Dubaju po sześciu godzinach i pięciu minutach lotu. B737-800NG w rejs powrotny wystartuje z Emiratów o godz. 18:15. Przylot do Warszawy zaplanowano na godzinę 21:55. Lot powrotny będzie dłuższy o 35 minut. W Dubaju LOT korzysta z terminalu 1., który przeznaczony jest do obsługi lotów zagranicznych i tradycyjnych linii lotniczych.