Polskie Linie Lotnicze LOT zakupiły ponad 7,7 tys. jednostek dwutlenku węgla. To największe zaangażowanie spośród wszystkich przedsiębiorstw, biorących udział w projekcie Lasów Państwowych. Zwycięzcy aukcji zostali uhonorowani certyfikatem „Partner dla klimatu”.
Certyfikaty wręczono 9 października podczas uroczystego otwarcia Targów Ochrony Środowiska POL-ECO System w Poznaniu. Polskie Linie Lotnicze LOT konsekwentnie wprowadzają rozwiązania przyjazne dla środowiska i efektywne kosztowo, przyczyniając się do poprawy bilansu CO2 w atmosferze.
Zakup jednostek dwutlenku węgla (JDW) jest częścią projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych, rozwijanych przez Lasy Państwowe we współpracy m.in. z LOT-em. Celem jest zwiększenie ilości dwutlenku węgla wychwytywanego i magazynowanego przez lasy. Programem objętych jest 12 tys. ha lasów w całej Polsce. W ciągu 30 lat tereny te pochłoną łącznie 1 mln ton CO2 więcej niż gdyby nie prowadzono na nich dodatkowych działań. Dodatkowo pochłonięte ilości gazu są sprzedawane w postaci jednostek dwutlenku węgla (JDW).
– Odpowiadamy na wyzwania, które dziś są przedmiotem troski całego świata. Zmiany klimatu, powodowane m.in. przez gazy cieplarniane, w tym CO2, dotykają także lasy: drzewa padają ofiarą coraz częstszych susz, gwałtownych klęsk żywiołowych. Dlatego powinniśmy zmniejszać ilość dwutlenku węgla w atmosferze poprzez jednoczesne redukowanie emisji tego gazu oraz zwiększanie jego pochłaniania. W tej ostatniej kwestii rola lasów jest oczywista, bo naturalnie pochłaniają one CO2 w procesie fotosyntezy – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Projekt LGW zakłada, że poprzez modyfikację standardowej zrównoważonej gospodarki leśnej możemy sprawić, by dany fragment lasu pochłonął jeszcze więcej CO2 niż to już robi. Biorąc pod uwagę, jak wiele mamy lasów w Polsce i że stale ich przybywa, takie działania zastosowane w szerszej skali mógłby wpłynąć korzystnie na ogólny bilans węgla – wyjaśnia Konieczny.
Prezes PLL LOT potwierdza, że przewoźnik konsekwentnie wprowadza rozwiązania przyjazne dla środowiska i efektywne kosztowo. – W ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat obniżyliśmy emisję o około 7 proc. To bardzo duża skala poprawy efektywności w tak krótkim czasie. Wynik ten osiągnęliśmy inwestując w szereg innowacyjnych inicjatyw pro środowiskowych, między innymi dzięki optymalizacji tras lotów, precyzyjnemu doborowi prędkości wznoszenia i lądowania, dokładnym wyliczeniom środka ciężkości samolotów, regularnemu myciu płatowca i silnika czy zmniejszaniu wagi samolotów – powiedział Rafał Milczarski. – Ponadto zdecydowanie angażujemy się w projekty kompensujące emisję CO2, takie jak Leśne Gospodarstwa Węglowe – program mający realny wpływ na zwiększenie ilości dwutlenku węgla wychwytywanego i magazynowanego przez polskie lasy. Dokładamy wszelkich starań, by projekt Lasów Państwowych został włączony do międzynarodowego programu offsetowania emisji w lotnictwie cywilnym tzw. CORSIA, wprowadzonego przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego ICAO. Taka akredytacja realnie wpłynęłaby na zwiększanie powierzchni Leśnych Gospodarstw Węglowych w Polsce, a tym samym poprawę redukcji dwutlenku węgla – dodaje.
Druga sprzedaż aukcyjna JDW została przeprowadzona we wrześniu br. na platformie aukcyjnej Lasów Państwowych. Każda JDW odpowiada jednej tonie CO2 dodatkowo pochłoniętego w wyniku prowadzonych przez Leśne Gospodarstwa Węglowe działań. Przychody z aukcji zostaną przeznaczone na wskazane przez poszczególnych nabywców cele – od programów ochrony zagrożonych gatunków przez budowę leśnej infrastruktury turystycznej po wykup gruntów do zalesienia.
Środki przeznaczone przez LOT na zakup JDW pomogą w odbudowie i ochronie siedlisk, dzięki czemu powstaną odpowiednie warunki do gniazdowania i wychowania potomstwa przez żurawie i wiele innych gatunków ptaków wodno-błotnych. Obszar ten znajduje się na terenie gminy Swarożyn w województwie pomorskim, tj. na trasie przelotowej z Warszawy do Gdańska.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.