Ministerstwo Infrastruktury chce rozszerzyć przedsięwzięcie „Wspólny Bilet” między innymi o ofertę przewoźników lotniczych oraz firm oferujących przejazdy taksówkowe.
Od 9 grudnia 2018 r. pasażerowie kolei w Polsce mogą korzystać ze Wspólnego Biletu. Dzięki tej usłudze podróżni mogą kupić jeden bilet na całą podróż, a jego cena zostanie wyliczona na podstawie zupełnie nowej taryfy. W akcji biorą udział: PKP Intercity, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Przewozy Regionalne, Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Małopolskie i Koleje Śląskie.
– Planuje się dalszy rozwój Wspólnego Biletu, w tym w internetowej i mobilnej aplikacji Bilkom. W ramach projektu istnieje możliwość zakupu jednego biletu na całą podróż – niezależnie od tego, z jakich pociągów pasażer korzysta i na jakich trasach podróżuje – odpowiada na interpelację poselską wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. – W perspektywie planowana jest rozbudowa oferty nie tylko o kolejnych przewoźników kolejowych, ale również autobusowych, lotniczych i taksówki oraz o inne usługi potrzebne do kompleksowego zaplanowania podróży, jak np. możliwość zarezerwowania noclegu w hotelu – dodaje polityk.
Wspólny Bilet jest dostępny we wszystkich okienkach kasowych przewoźników uczestniczących we wspólnej inicjatywie, a na podróże pociągami części przewoźników także przez internet.
Dzięki Wspólnemu Biletowi pasażerowie kolei w Polsce mogą kupić w jednym okienku bilet na podróż, w której trakcie przesiadają się do pociągów innych przewoźników, niezależnie od trasy przejazdu. Cena za przejazd wyliczana jest na podstawie nowej taryfy. Oznacza to dodatkowo oszczędność w kosztach podróży.
Podstawą Wspólnego Biletu jest jedna taryfa obowiązująca u wszystkich przewoźników kolejowych, którzy wprowadzili tę ofertę. Taryfa ma charakter degresywny, co oznacza, że im dalej pasażer jedzie, tym mniej płaci za kolejne kilometry trasy.
Warto zwrócić uwagę, że pierwszym krokiem na drodze zaciśnięcia współpracy pomiędzy PKP Intercity z PLL LOT miało być
połączenie kolejowe Łodzi z lotniskiem Chopina. Miało, bo do dziś nie ma wspólnej oferty obu przewoźników łączącej przejazd koleją z podróżą samolotem.