Aeroklub Warszawski powrócił do zysków. Działalność aeroklubu, którego działalność skupiona jest wokół stołecznego lotniska Babice, za rok 2023 pozwoliła na wygenerowanie zysku netto w wysokości 559 tys. złotych.
Lotnisko Warszawa-Babice jest największym portem lotniczym w Polsce, które obsługują ruch general aviation i na którym realizowane jest średnio 35 tys. operacji lotniczych. Bliskość ścisłego centrum miasta stołecznego nie sprzyja działalności portu, gdyż mieszkańcy bliskich lotnisku terenów chcą, aby jego działalność została ograniczona lub zamknięta.
Powrót do zysków
Zeszły rok był dla Aeroklubu Warszawskiego, które jest operatorem Babic i częścią Aeroklubu Polskiego, był znacznie lepszy niż rok 2022, gdyż prowadzona działalność pozwoliła wygenerować niemały zysk. Największy w Polsce aeroklub zarobił „na czysto” 559 938 złotych, podczas gdy rok wcześniej zaraportowana została strata netto w wysokości 166 942 złotych. Zeszłoroczny zysk oznacza, że Babice powróciły do zysków, gdyż poprzednio notowane one były w latach 2019-2021. Skumulowane zyski za owe trzy lata to 520 446 złotych. Największą stratę Babice poniosły w 2018 r., kiedy wyniosła ona ponad 2,1 mln złotych. Odnotowany w zeszłym roku zysk netto zostanie przeznaczony na pokrycie wcześniejszych strat.
Na ostatni dzień roku 2023 wartość aktywów i pasywów Aeroklubu Warszawskiego wyniosła 11 937 505 złotych, i była wyższa od tej odnotowanej na koniec roku poprzedniego o 809 202 złotych. Rachunek przepływów pieniężnych sporządzony metodą pośrednią wykazał zwiększenie środków finansowych o 37 234 złotych. Z koeli zestawienie zmian w kapitale własnym wykazało zwiększenie kapitałów własnych w stosunku do roku 2022 o 559 938 złotych.
Wypadek cessny
17 lipca 2023, na lądowisku w Chrcynnie miał miejsce wypadek lotniczy samolotu cessna 208B Grand Caravan, o numerach rejestracyjnych SP-WAW, który należał do Aeroklubu Warszawskiego. Na skutek tego zdarzenia działalność́ sekcji spadochronowej stowarzyszenia została chwilowo wstrzymana. Odbudowa strefy i wznowienie jej działalności zajęło około miesiąca, w związku z tym Aeroklub Warszawski poniósł dodatkowe wydatki. Aeroklub poczynił starania pozyskania odszkodowań z tytułu ubezpieczenia mienia i działalności lotniczej. Stowarzyszenie uzyskało w listopadzie 2023 r. odszkodowanie za częściowe zniszczenia infrastruktury w wysokości 84 313,79 złotych. Natomiast w dalszym ciągu, w PZU procedowana jest sprawa odszkodowania dotycząca szkody całkowitej, jaką było zniszczenie samolotu.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.