Nowy terminal na warszawskim Lotnisku Chopina zostanie oddany do użytku zgodnie z planem, czyli w czerwcu. Inwestycja nie wieńczy jednak planowanych zmian w porcie. Jego rozbudowa umożliwi zwiększenie przepustowości lotniska do 20 mln pasażerów rocznie w ciągu najbliższych 15 lat.
Inwestycja jest istotna ze względu na fakt, iż w ciągu najbliższych 25 lat ruch na lotnisku ma wzrosnąć do 22 mln pasażerów. I choć są to ostrożne rachunki, to wcześniejsze przygotowanie się do obsługi tak wielkiego ruchu wydaje się niezbędne.
Nowy terminal zastąpi stary, „buraczkowy” budynek i stworzy z obecnie używaną częścią terminalu jednolitą całość zintegrowaną pod względem architektonicznym, technicznym i funkcjonalnym.
Powierzchnia nowego terminalu wynosi ponad 60 tys. m kw. W procesie modernizacji praktycznie w całości wykorzystano konstrukcję nośną starego obiektu. Wymieniono jednak kopułę i wyposażenie budynku. Powstała również nowa kondygnacja z przeznaczeniem na biura. Obecny budynek liczy więc siedem kondygnacji. Dla pasażerów dostępne będą trzy.
W nowej części terminala do dyspozycji pasażerów będzie 48 stanowisk check-in. Nowe hale odlotów i przylotów wyposażone będą w dodatkowe stanowiska biur podróży, nowe stanowiska wypożyczalni samochodów i biura linii lotniczych. Pasażerowie zyskają też 9 dodatkowych punktów kontroli bezpieczeństwa.
Jednym z ważniejszych punktów inwestycji jest bezpośrednie połączenie ze stacją kolejową. Do tej pory oddalona była ona bowiem od terminalu o kilka minut marszu. Teraz komfort pasażerów podniesie 60-metrowy tunel, który bezpośrednio prowadzić będzie ze stacji do terminalu.
Na dachu nowego terminalu zainstalowana została elektrownia słoneczna. Panele z ogniwami fotowoltaicznymi pokrywające 80% dachu umożliwią konwersję energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną i wyprodukują dla lotniska rocznie blisko jeden megawat prądu. Ich podstawową funkcją będzie topienie śniegu.
Dla pasażerów i turystów otwarty zostanie ponownie również taras widokowy (zamknięty w związku z remontem jeszcze w 2010 r.). Będzie się można do niego dostać m.in. za pomocą windy, dzięki czemu z tarasu skorzystają również osoby niepełnosprawne.
Modernizacja terminala pochłonęła 400 mln zł. 30% tej kwoty to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.