Koordynator slotów na Lotnisku Chopina, Airport Coordination Limited, opublikował paramenty koordynacyjne, jakie będą obowiązywać w stołecznym porcie w trakcie lotniczego sezonu zimowego. Każdego dnia na Okęciu ma być realizowane 560 operacji. Wskaźnik zajętości foteli w lotach czarterowych ma wynieść 100 proc., a w przypadku innych rejsów między 80 a 85 proc. Lotnisko Chopina może zaakceptować obsługęJumbo Jetów i dwupokładowych A380.
Każdego roku przed publikacją raportu slotowego, brytyjski koordynator slotowy, Airport Coordination Limited, udostępnia raport zawierający parametry koordynacyjne, które będą obowiązywał na zarządzanym przez podmiot lotnisku w następnym sezonie, letnim bądź zimowym. Taki dokument zawiera dane dotyczące ilości dziennie realizowanych operacji, lotów odbywających się w godzinach wieczornych lub w trakcie obowiązywania ciszy nocnej tzw. core night. W raporcie można także znaleźć dane na temat wykorzystania dróg startowych czy dostępnej przepustowości pasażerskiego terminala.
Parametry koordynacyjne warszawskiego Lotniska Chopina zostały zatwierdzane 19 kwietnia 2023 r. podczas posiedzenia Komitetu Koordynacyjnego Lotniska Chopina w Warszawie. Zatwierdzony rozkład będzie obowiązywał w lotniczym sezonie zimowym, który będzie zacznie się 29 października br., a skończy 30 marca przyszłego roku. Od końca października do ostatniej soboty marca na Lotnisku Chopina ma być realizowane w każdym dniu 560 operacji lotniczych.
Liczba przydziałów (ang. Quota Count) do operowania w trakcie nocy została wyznaczona na 24 punkty. Owy system jest wykorzystywany na Lotnisku Chopina do planowania nocnych rozkładów lotów, przy czym porę nocną określają odpowiednie przepisy dotyczące ograniczania hałasu między godz. 22:00 a 06:00 czasu lokalnego. Metoda naliczania punktów „Quota Count” (QC) za loty nocne polega na przydzielaniu punktów za ruchy statków powietrznych do limitu pojedynczych punktów nocnych. Samoloty startujące i lądujące na Lotnisku Chopina otrzymują określoną wartość punktową QC w przedziale od 0,13 do 16,00 w zależności od parametrów akustycznych, na podstawie świadectw hałasu statków powietrznych przedłożonych przez przewoźników. Klasyfikację statków powietrznych przeprowadza się na podstawie odrębnych obliczeń dla startów i lądowań na podstawie danych pomiarowych zawartych w certyfikatach hałasu.
W stołecznym porcie od godz. 23:30 do godz. 05:30 następnego dnia obowiązuje tzw. cisza nocna – okres, w którym nie mogą być realizowane rozkładowe operacje lotnicze. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Dotyczą one samolotów wykonujących loty: o statusie HEAD, czarterowe, ratujące życie. W objętych ciszą nocna godzinach mogą wylądować lub wystartować samoloty, desygnowane do obsługi rejsów, które zostały z jakiegoś powodu opóźnione.
Lotnisko Chopina wskazało, że w całym sezonie zimowym do obsługi zaplanowanych operacji lotniczych będą wykorzystywane dwie drogi startowe. Przepustowość w przypadku funkcjonalności jednej drogi startowej wynosi, od godz. 23:00 do 05:00, 24 operacje (15 startów i 15 lądowań), a między godz. 05:00 a 23:00 stołeczny port jest w stanie zrealizować po 36 operacji (24 starty i 24 lądowania). Jeśli operacyjne są dwie drogie startowe, funkcjonalność portu, wykluczając okres ciszy nocnej, wzrasta do 44 operacji (po 28 startów i lądowań).
Jeśli pod uwagę weźmie się 10-minutową przepustowość warszawskiego portu lotniczego, to w przypadku otwarcia jednej drogi startowej, lotnisko obsłuży sześć operacji: cztery przyloty i pięć wylotów). Funkcjonalność dwóch dróg startowych oznacza obsługę ośmiu operacji: sześć przylotów i sześć odlotów samolotów.
Przepustowość terminala
Możliwa do obsłużenia liczba pasażerów w ciągu 60 minut wynosi 3 100, w przypadku przylotów w ramach strefy Schengen; 2 000, w przypadku przylotów w ramach strefy Non Schengen. Łącznie w ciągu jednej godziny do Warszawy może przylecieć 3 100 osób. Od godz. 11:30 do 13:30, w przypadku przylotów, port zwiększa swoją pasażerską przepustowość o 200 podróżnych.
Jeśli chodzi o wyloty z warszawskiego lotniska do destynacji w strefie Schengen, port w ciągu godziny jest wstanie obsłużyć 2 400 podróżnych. W przypadku wylotu poza strefę Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego liczba możliwych do obsłużenia pasażerów wynosi 1 600 pasażerów. Popołudniu jest to 1 800 pasażerów. W ciągu 30 minut port jest w stanie przyjąć 1 400 pasażerów przylatujących z krajów spoza strefy Schengen. W przypadku wylotu jest to 1 200 podróżnych.
Wskaźnik zajętości miejsc
Lotniska Chopina w przekazanym do koordynatora slotów raporcie zawierającym parametry koordynacyjne wskazuje, że wskaźnik zajętości miejsc (ang. Load Factor) w samolotach realizujących loty czarterowe osiągnie 100 proc. W szerokokadłubowych samolotach wykonujących długodystansowe połączenia lotnicze zajętych będzie 85 proc. foteli. Taki sam poziom wskaźnika będzie w przypadku innych rozkładowych lotów do krajów spoza strefy Schengen. Zajętość foteli w samolotach latających do/z Lotniska Chopina do destynacji w strefie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego osiągnie poziom 80 proc.
Do Warszawy może przylecieć A380
Raport jasno wskazuje, że warszawski port może zaakceptować realizację obsługi statku powietrznego o kodzie F, którym legitymują się boeingi 747 i airbusy A380. Warszawa ma być dla takiego samolotu lotniskiem zapasowym. Linie po uzyskaniu uprzedniej zgody zarządzającego lotniskiem mogą realizować regularne operacje przy użyciu takiego statku powietrznego.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.