Dzisiaj (3 czerwiec) Lotnisko Warszawa-Radom obsłużyło 10 tys. pasażera, a z portu wyleciał pierwszy wakacyjny czarter do tureckiej Antalyi. Liczba podróżnych wzrośnie, ale na dające rentowność 80 tys. pasażerów miesięcznie w tym i najbliższych sezonach nie należy liczyć.
- W ciągu 5 tygodni funkcjonowania Lotniska Warszawa-Radom odprawiliśmy 10 tys. pasażerów. Tym samym, w krótkim czasie pobiliśmy już roczny rekord z 2016 roku. To bardzo dobry rezultat, cieszymy się, że z usług lotniska korzysta tak wielu podróżnych. To również pokazuje, że port ma duży potencjał, a samo lotnisko nie jest już tym sprzed kilku lat – powiedziała Anna Dermont, rzecznik Lotniska Warszawa-Radom.
Jubileuszowym, 10-tysięcznym pasażerem okazała się pani Patrycja z Radomia, która wraz z rodziną wylatywała na urlop z Lotniska Warszawa-Radom pierwszym lotem czarterowym do Antalyi obsługiwanym przez PLL LOT. W prezencie podróżująca otrzymała zestaw walizek w kolorze nawiązującym do logo portu w Radomiu - poinformował PPL.
Jak podano, w samym maju Lotnisko Warszawa-Radom odprawiło łącznie 8 334 pasażerów. W pierwszych tygodniach funkcjonowania port obsługiwał rejsy rozkładowe do Paryża i Rzymu. W sobotę, 3 czerwca wystartowały loty czarterowe do Antalyi obsługiwane przez LOT. Jak zapowiedziano, wkrótce do tego samego miasta polecą samoloty Enter Air. Również niedługo maja ruszyć połączenia czarterowe do Tirany. PLL LOT obsługiwać będą również rejsy rozkładowe do Prewezy, Warny, Tirany i, tak jak dotychczas, do Rzymu i Paryża.
Istotną informacją dla pasażerów może być również to, że Od 26 czerwca startują shuttle busy na Lotnisko Warszawa-Radom z Kielc przez Skarżysko-Kamienną. Koszt biletu dla podróżnych, podobnie, jak w przypadku busów z Warszawy, będzie wynosić symboliczne 5 zł.
W ostatnim roku (2016) funkcjonowania lotniska Radom-Sadków odprawiono ok. 9,7 tys. Teraz po nieco ponad miesiącu funkcjonowania nowego radomskiego portu ten wynik został pobity. Nie oznacza to oczywiście, że port można traktować jako sukces.
Jak prognozuje PPL do końca bieżącego roku zmodernizowany port powinien obsłużyć między 150 a 180 tys. pasażerów. To skala przewozów powyżej naszych wyliczeń przedstawionych w tekście pt.
Radom: Latem 622 operacje. 117 tys. pasażerów. W środy żadnego lotu. Przewidywania na 2025 roku zakładają już odprawę miliona podróżnych w ciągu dwunastu miesięcy.
Lotnisko Warszawa-Radom ma osiągnąć rentowność, gdy liczba pasażerów w ciągu jednego miesiąca przekroczy 80 tys. osób. „Według prognoz finansowych PPL S.A. dotyczących Lotniska Warszawa-Radom, zysk EBITDA zacznie być generowany od roku 2028” –
mogliśmy przeczytać w odpowiedzi udzielonej przez ministra Marcina Horałę na jedną z poselskich interpelacji.
Lotnisko Warszawa-Radom ponownie otwarto 27 kwietnia. Tego samego dnia na lotnisku wylądował samolot Enter Air (bez pasażerów) oraz późnym wieczorem pierwsza rejsowa maszyna PLL LOT z Paryża. 28 kwietnia na pokładzie narodowego przewoźnika
pierwsi pasażerowie wyruszyli z Radomia do Rzymu.