Serbski port lotniczy w Belgradzie im. Nikoli Tesli będzie zasilany energią elektryczną wytwarzaną w elektrowni słonecznej o mocy 1 MW. Obiekt został zainstalowany w pobliżu kompleksu lotniskowego, przy drodze do Surčina, obok nowego lotniskowego parkingu. Farma słoneczna składa się z blisko trzech tys. paneli fotowoltaicznych rozłożonych na płaskowyżu o powierzchni 15 900 metrów kwadratowych.
Oczekiwana roczna produkcja prądu przez elektrownię słoneczną to około 1 130 000 kilowatogodzin (kWh) zielonej energii elektrycznej. Ma to wystarczyć na zaopatrzenie około 430 gospodarstw domowych. Inwestycja zmniejszy emisje dwutlenku węgla wytwarzanego w porcie lotniczym o 900 ton rocznie, powiedział przedstawiciel francuskiej firmy Vinci, która jest operatorem belgradzkiego lotniska.
Vinci Airports przejęło zarządzanie lotniskiem w Belgradzie w 2018 roku, po podpisaniu 25-letniej umowy koncesyjnej z Serbią obejmującej finansowanie, eksploatację, utrzymanie, rozbudowę i modernizację lotniska. Vinci zmniejszył emisję niedobrych dla środowiska gazów o 28 proc. od 2018 roku, instalując elektrownie słoneczne w swojej sieci lotnisk. Łączna moc stworzonych obiektów osiągnęła 30 MW. Instalacja fotowoltaiki w Belgradzie jest częścią globalnych wysiłków Portów Lotniczych Vinci ukierunkowanych na transformację energetyczną, która ma stworzyć rzeczywistość lotniskową, która będzie zeroemisyjna.
– Celem lotniska jest osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku – powiedział cytowany przez portal „Balkan Green Energy News” François Berisot, dyrektor generalny lotniska w Belgradzie. Od 2018 roku lotnisko realizuje projekty środowiskowe, w tym instalację ciepłowni gazowej, zakładu przetwarzania odpadów stałych i oczyszczalni ścieków. – Będziemy nadal działać w sposób zrównoważony i przyczyniać się do zdrowszego środowiska – dodał Berisot.
W listopadzie 2020 roku port lotniczy w Belgradzie dołączył do programu Airport Carbon Accreditation – ACA w zakresie zarządzania emisjami dwutlenku węgla i uzyskał certyfikat poziomu „1” dla lotniskowej infrastruktury, podczas gdy certyfikacja poziomu „2” jest w toku. Podjęto również inicjatywę wdrożenia „Standardu 50001” w zakresie efektywności energetycznej, dzięki czemu lotnisko w Belgradzie znajduje się wśród nielicznych serbskich firm, które dostosowały do niego swoją działalność.
Warto zauważyć, że na początku tego roku lotnisko im. Nikoli Tesli uruchomiło instalację trigeneracyjną, która jest zasilana gazem ziemnym. Instalacja odpowiedzialna jest za wytwarzanie ciepła, energii elektrycznej, a także chłodzenia. Obiekt został stworzony w miejscu, gdzie przetrzymywano olej opałowy.
Operator prywatnych lotnisk, VinciAirports, obsługuje 50 lotnisk w 11 krajach w Europie, Azji i obu Amerykach. Dzięki swojej wiedzy jako globalnego integratora, rozwija, finansuje, buduje i zarządza portami lotniczymi, zapewniając swoją zdolność inwestycyjną i know-how w zakresie optymalizacji wydajności operacyjnej, modernizacji infrastruktury i zarządzania ich operacjami oraz zmianą środowiska. Vinci Airports jest pierwszym operatorem lotniska, który opracował międzynarodową strategię środowiskową w 2016 roku, aby osiągnąć cel zerowej emisji netto w całej swojej sieci lotnisk do 2050 roku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.