Budapesztański port lotniczy został sprzedany! Nowymi właścicielami węgierskiego lotniska im. Ferenca Liszta zostało konsorcjum, w skład którego wchodzi państwowa firma Corvinus i francuski partner Vinci Airports – jeden z dwóch zagranicznych inwestorów w część lotniskową CPK.
Władze Węgier, od dłuższego czasu, wyrażały chęć odkupienia udziałów w lotniskowej spółce-operatorowi portu w Budapeszcie i przejęcia pełnej kontroli nad stołecznym lotniskiem, tak aby mogło się jeszcze bardziej rozwijać. Kilka nieudanych prób nie zniechęciło węgierskich rządzących do podjęcia kolejnej próby upaństwowienia portu lotniczego, a kupno portu w końcu się zmaterializowało.
Właściciele lotniska w Budapeszcie zgodzili się na sprzedaż węgierskiego węzła komunikacyjnego konsorcjum, w skład którego wchodzi państwowa firma Corvinus i francuski partner Vinci Airports. Corvinus będzie właścicielem 80 proc. udziałów w lotniskowej spółce, z kolei francuskiej spółce Vinci Airports przypadnie pozostałe 20 proc. udziałów. Vinci wycenia transakcję na 3,1 mld euro plus dług netto na kwotę 1,2 mld euro. Konsorcjum Corvinus-Vinci przejmie koncesję, która wygasa w 2080 r., co oznacza pozostały okres obowiązywania wynoszący umowy to około 55 lat.
Port lotniczy w Budapeszcie był do tej porty, w głównej mierze, własnością AviAlliance, spółki zależnej PSP Investments, która ma również udziały w lotniskach w Atenach, Hamburgu, Dusseldorfie i San Juan. Firma AviAlliance i współakcjonariusze budapesztańskiego lotniska – kanadyjski CDPQ i singapurski GIC, za pośrednictwem swojego oddziału w Malton – zainwestowali od 2007 roku w rozwój lotniskowej spółki ponad 700 mln euro, z czego AviAlliance przeznaczyła w rozwój portu 200 mln euro. – Jesteśmy przekonani, że nasze inwestycje i plany rozwojowe stanowią solidną podstawę do dalszych sukcesów pod nowym właścicielem – wskazuje dyrektor zarządzający AviAlliance, Gerhard Schroeder.
W ciągu dekady poprzedzającej 2019 r. liczba pasażerów węgierskiego portu wzrosła mniej więcej dwukrotnie do 16,2 mln, a według najnowszych prognoz liczba ta w tym roku przekroczy poziom sprzed pandemii. W zeszłym roku port obsłużył 14,7 mln pasażerów, wypracowując zysk netto w kwocie 74 mln euro przy przychodach rzędu 338 mln euro.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.