234 476 – tylu podróżnych odprawił w styczniu Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin. Podwarszawskie lotnisko rozpoczęło nowy rok najlepszym styczniem w historii portu. Wkrótce ma także ruszyć przetarg na budowę linii kolejowej do portu. Wcześniej, w kwietniu, zostanie wydana decyzja na realizację inwestycji.
Prawie 235 tys. pasażerów, którzy w styczniu podróżowali, korzystając z infrastruktury popularnego w centralnej Polsce Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin, to o blisko 2 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.
– To stała tendencja od wielu miesięcy. Dla podróżnych z centralnej i północno-wschodniej Polski nasze lotnisko to często port pierwszego wyboru. Wygodny i szybki dojazd czy możliwość skorzystania z dobrej bazy handlowo-gastronomicznej to główne atuty Modlina – mówi Leszek Chorzewski, p.o. prezesa spółki MPL Warszawa/Modlin.
Kolej do Modlina bliskoWkrótce lotnisko w Modlinie zyska nową możliwość dojazdu bezpośrednio do portu. W najbliższym czasie potencjalni wykonawcy będą mogli złożyć już swoje oferty w przetargach na budowę
linii kolejowej do portu. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane będą przeprowadzone między połową 2020 i końcem 2022 roku – dodaje Leszek Chorzewski.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła właśnie końcowe konsultacje w sprawie wydania decyzji dla połączenia kolejowego. Jak informuje urząd, decyzję wyda do 19 kwietnia tego roku. To jeden z podstawowych warunków do rozpoczęcia oczekiwanych prac. Mowa o budowie odcinka linii kolejowej od stacji Modlin do planowanej stacji Mazowiecki Port Lotniczy.
Rozmowy na ten temat ciągną się od lat. Środki na inwestycję pochodzić będą z Unii Europejskiej, a konkretnie – z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Marszałek Mazowsza porozumiał się w tej sprawie 20 lipca 2016 roku z właścicielem infrastruktury kolejowej, czyli PKP PLK, które stały się inwestorem zadania doprowadzenia kolei do stołecznego portu.
Przetarg jeszcze w tym rokuPrzetarg na budowę PKP PLK ogłosi, wg zapowiedzi, w trzecim kwartale roku 2019. Koleje Mazowieckie, już blisko 2 lata temu, ogłosiły, że dysponują bazą nowoczesnych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych – w tym 16 Elfami, którymi chcą wozić pasażerów na modlińskie lotnisko.
Dziś, do oddalonego o 40 km od ścisłego centrum Warszawy portu lotniczego, można dojechać regularnie kursującym z centrum Warszawy autokarem lub pociągiem do stacji w Nowym Dworze Mazowieckim a stamtąd autobusem pod sam terminal pasażerski.
Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin działa operacyjnie od 2012 roku. Od lat lotnisko systematycznie notuje wzrost odprawionych pasażerów. Rekordowy pod tym względem okazał się 2018 rok, w którym z portu skorzystało blisko 3,1 mln pasażerów. Wg najnowszych danych, Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin plasuje się w pierwszej piątce regionalnych lotnisk w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów.