Nowy punkt gastronomiczny, paczkomat InPostu dla „przedmiotów-nielotów”, bezpłatne ładowarki do telefonów czy udogodnienia dla pasażerów korzystających z Mazovia Premium Lounge – to tylko niektóre ze zmian wprowadzanych obecnie na lotnisku Warszawa-Modlin.
– Nasze lotnisko czekają w najbliższej przyszłości duże zmiany infrastrukturalne: zwiększenie przepustowości terminala i uruchomienie nowych „gate’ów”, modernizacja kolejnego odcinka drogi kołowania oraz budowa nowych miejsc postojowych dla samolotów. To wszystko pozwoliłoby Modlinowi przyjąć i obsłużyć większą liczbę samolotów, a co za tym idzie pasażerów – mówi Tomasz Szymczak, p.o. prezes Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. – Jednak już teraz prowadzimy prace, które mają podnieść komfort obsługi podróżnych: modernizowane są sklepy, zwiększa się oferta gastronomiczna, wprowadzamy kolejne udogodnienia dla pasażerów – dodaje Szymczak.
Paczkomat dla przedmiotów-nielotów
Już wkrótce przy stanowiskach kontroli bezpieczeństwa pojawi się paczkomat InPostu przeznaczony dla pasażerów, których przedmioty zostały zakwestionowane przez służby ochrony lotniska. – Do tej pory nie mieli oni specjalnie wyjścia, jeśli okazało się, że np. flakon perfum, który chcą wziąć na pokład jest za duży. Zazwyczaj lądował on w koszu lub był przekazywany osobie trzeciej, która nie była podróżnym. Na przełomie maja i czerwca pojawi się wygodna alternatywa w postaci paczkomatu. Kwestionowany przedmiot trafi do zaplombowanego opakowania, które przy pomocy urządzenia InPost pasażer będzie mógł wysłać pod dowolny adres w Polsce lub do dowolnego paczkomatu – mówi Wojciech Borys, dyrektor biura handlowo-marketingowego portu. – Paczkomaty na „przedmioty-nieloty” pojawiły się już na niektórych lotniskach w Polsce, ale u nas bonusem będzie brak konieczności wykupywania dodatkowej usługi Fast Track (pozwalającej uniknąć kolejek do kontroli), tak jak w innych liczących się portach, aby móc z takiego paczkomatu skorzystać – dodaje Borys. W zasadach działania Fast Track wprowadzono także niedawno kolejne udogodnienie. Do tej bramka była przeznaczona wyłącznie dla pasażerów linii Ryanair – teraz jest także dostępna dla lotów czarterowych i specjalnych za 25 zł.
Darmowe ładowanie
W strefie otwartej lotniska pojawiła się także nowa oferta gastronomiczna w postaci kawiarni sieci Costa Cofee, w której oferowane są gorące i zimne napoje, kanapki oraz słodkie i słone przekąski. Dodatkowo w stolikach zainstalowano indukcyjne ładowarki do telefonów. Bezpłatne punkty do ładowania znajdują się także części portu położonej za bramkami kontroli bezpieczeństwa. Oferta gastronomiczna Modlina to obecnie także – oprócz Costy i zewnętrznego pawilonu barowo-restauracyjnego Eat & Fly – położone w strefie po odprawie: kawiarnia So Coffee, Best Fly Bar oraz sklep 1 Minute z jedzeniem i napojami na wynos.
W maju pierwszą rocznicę działania będzie obchodzić także Mazovia Premium Lounge, który oferuje nielimitowane ciepłe i zimne przekąski, kanapki, napoje oraz szeroki wybór alkoholi w cenie wejścia (149 zł). Goście mogą tam wypocząć, pracować (dostępna jest także oddzielna salka do spotkań), czy zrelaksować się oglądając np. telewizję. – Cały czas pracujemy nad poszerzeniem oferty naszej strefy lounge: teraz jej goście nie muszą z niej wychodzić, by zrobić zakupy w sklepie wolnocłowym Aealia – zostaną one dostarczone im bezpośrednio do stolika. Wprowadziliśmy także możliwość darmowego dostępu do Mazovia Premium Lounge dla posiadaczy kart Priority Pass oraz Lounge Key – mówi Wojciech Borys. Nowością jest także galeria obrazów w „lounge’u”, zorganizowana we współpracy z Polish Art & Design. Przy każdym z dzieł znajduje się kod QR, po którego zeskanowaniu dowiemy się więcej o artyście, a także będziemy przekierowani do modułu płatności, jeśli zdecydujemy się je kupić.
Łatwiej z parkowaniem i dojazdem
Lotnisko Warszawa-Modlin wprowadziło także udogodnienia dla podróżnych, którzy zdecydują się przyjechać tu własnym samochodem. Od teraz nie trzeba się martwić, czy jedno z 1700 miejsc parkingowych będzie dostępnych w dniu wylotu, można je wykupić wcześniej na
stronie lotniska.
Z kolei w maju 2025 r., zgodnie z zapowiedziami GDDKiA, mają także zakończyć się prace przy odcinku drogi S7 prowadzącym do lotniska, co wpłynie pozytywnie na płynność ruchu. Także w przyszłym roku ma być gotowy projekt łącznika linii kolejowej pomiędzy lotniskiem, a stacją Modlin, zaś sama linia ma być oddana do użytku w 2027 r. Wtedy port lotniczy zyska bezpośrednie połączenie kolejowe z Warszawą i resztą kraju (zniknie autobus wahadłowy pomiędzy portem a stacją).
Założenia dla Modlina na 2024 r. przyjmują, że do końca roku przyjmie on blisko 3,5 mln pasażerów (w porównaniu z ostatnim rokiem przed pandemią ich liczba zwiększy się o 12,5 proc.), zaś poziom planowanych inwestycji i remontowych wydatków odtworzeniowych wyniesie 21,7 mln zł.