Ze względu na ograniczenia podróży, wynikające z pandemii koronawirusa, lotnisko w Monachium doświadcza obecnie spadków w każdym obszarze. Na szczęście, jak informują władze portu, straty mogą nie być tak dotkliwe – ubiegłoroczne wyniki finansowe lotniska pozwolą się z nimi uporać.
Liczba startów i lądowań w Porcie Lotniczym Monachium malała od początku marca. W tym tygodniu lotnisko wykonało 90 proc. mniej operacji niż w analogicznym tygodniu roku 2019. Ruch pasażerski jest obecnie na poziomie zaledwie 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Kryzys pandemii
W ramach utrzymania płynności finansowej i uzyskaniu oszczędności, monachijski port lotniczy oraz jego spółki redukują koszty personelu i materiałów. Wiadomo już, że planowane projekty inwestycyjne, takie jak budowa zachodniego parkingu, nowej siedziby firmy i hotelu, zostały przełożone do odwołania.
– Doświadczamy kryzysu w globalnym transporcie lotniczym na niespotykaną dotąd skalę. Ochrona zdrowia pasażerów i pracowników na lotnisku w Monachium pozostaje naszym najwyższym priorytetem. Dokładamy starań, aby ograniczyć ogromne szkody ekonomiczne dla lotniska i osób na nim pracujących, podejmując wszelkie niezbędne środki w celu zachowania stabilności finansowej – mówi Jost Lammers, prezes Portu Lotniczego w Monachium.
Lotnisko w Monachium będzie nadal funkcjonować, by obsłużyć wracających do kraju obywateli i w sprawny sposób transportować przesyłki. Linie lotnicze mają teraz ponad 100 wycofanych z eksploatacji samolotów, zaparkowanych na lotnisku w Monachium. Niepotrzebna infrastruktura w obszarach A, B i D terminala 1 i obiektu satelitarnego terminala 2 została tymczasowo wyłączona.
– Naszym celem w tym roku jest dostosowanie naszych podstaw ekonomicznych i finansowych do bieżącej sytuacji. Będziemy teraz korzystać z dobrych wyników gospodarczych portu lotniczego w Monachium z poprzednich lat, a zwłaszcza z roku 2019 – wspomniał Jost Lammers. A te rzeczywiście były imponujące. Dobry rok 2019
W ubiegłym roku lotnisko w Monachium odnotowało wyjątkowo duży wzrost ruchu. Liczba pasażerów wzrosła o 1,7 mln, czyli prawie 4 proc., do nowego rekordowego poziomu 47,9 mln. W tym samym okresie liczba startów i lądowań wzrosła o 1 proc. do prawie 417 tys. W segmencie międzykontynentalnym, który jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wyniki działalności lotniska, liczba pasażerów wzrosła o imponujące 9 proc. Około 8,4 mln pasażerów skorzystało z 59 połączeń międzykontynentalnych oferowanych na lotnisku w Monachium.
Znaczący wzrost ruchu pasażerskiego w 2019 roku odpowiada mocnym wynikom finansowym portu. Na podstawie wstępnych danych, lotnisko i jego spółki zależne osiągnęły przychody ze sprzedaży w całej grupie w wysokości 1,6 mld euro (4 proc. wzrostu rok do roku). Zysk po opodatkowaniu wykazał wzrost rok do roku o 25 mln euro do nowego rekordu 175 mln euro.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.