LS Airport Services – lider obsługi naziemnej na polskim rynku lotniczym – zamknął rok 2022 z zyskiem netto w kwocie 16,7 mln złotych. Kluczowe dla działalności i rozwoju było przejęcie od LOT-u udziałów we WRO-LOT. Zamknięcie nieba dla rosyjskich samolotów kosztowało spółkę utratą w obsłudze 2,4 tys. operacji mniej i stratę około 7,5 mln złotych
LS Airport Services (LSAS) jest spółką Polskiej Grupy Lotniczej, która świadczy usługi handlingowe, takie jak obsługa pasażerska, frachtu lotniczego, statków powietrznych znajdujących się na płytach lotnisk i klientów VIP Aviation, na warszawskim Lotnisku Chopina oraz w portach lotniczych w Gdańsku, Katowicach Krakowie oraz – za pośrednictwem WRO-LOT – we Wrocławiu. LSAS utrzymuje pozycję lidera na polskim rynku lotniczej obsługi naziemnej.
W 2022 roku sytuacja w sektorze lotniczym uległa znaczącej poprawie w porównaniu z poprzednimi latami. Rynek przewozów pasażerskich oraz frachtu zaczął odbudowywać się; w tempie szybszym od oczekiwanego przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych, co znalazło odzwierciedlenie w dynamice sprzedaży LSAS. Znaczący wzrost wolumenu obsługiwanych samolotów spowodował również konieczność dopasowania zasobów operacyjnych, co miało przełożenie w wyższych kosztach stałych.
Na koniec zeszłego roku agent handlingowy zatrudniał łącznie 3 099 pracowników, o 525 więcej niż na koniec wcześniejszego roku. 2 157 osób zatrudnionych było na podstawie umowy pracę, 932 pracowników pracowało na podstawie umów zlecenia, a dziesięć osób pracowało w LSAS na podstawie agencji pracy. Średnie wynagrodzenie brutto pracownika LS Airport Services S.A. w roku obrotowym 2022 wynosiło 5246,39 złotych, w porównaniu do 3 512,45 złotych w roku 2021. W zeszłym roku na wynagrodzenia dla zarządu i rady nadzorczej spółka przeznaczyła 1 653 107 złotych, o 169 213 złotych mniej niż w roku poprzednim.
Inwestycja we WRO-LOT
14 lutego 2022 r. LSAS zawarła z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT umowę; nabycia 527 udziałów o wartości nominalnej 1 000 złotych każdy, stanowiących łącznie 50 proc. udziałów w kapitale zakładowym WRO-LOT Usługi Lotniskowe Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu. Zaangażowanie kapitałowe LSAS umożliwiło rozszerzenie prowadzonej działalności operacyjnej o nowy rynek usług handlingowych.
Wrocławska spółka odnotowała w zeszłym roku przychody netto w wysokości 35 947 852 złotych. Zysk netto zamknął się w kwocie 658 499 złotych. Strata z lat ubiegłych wynosi 5 524 348 złotych. Na koniec zeszłego roku wartość aktywów wyceniana była na ponad 11 mln złotych.
Zrealizowane postawione cele
Spółka zrealizowała w pełni postawione przed nią cele, m.in. osiągnięcie wyniku finansowego netto na poziomie 10,45 mln złotych. W 2022 roku prowadzona działalność pozwoliła na wygenerowanie zysku brutto w wysokości 21 680 765 złotych. W tej sytuacji, zysk netto, po zapłacie podatku dochodowego, zamknął się w kwocie 16,7 mln złotych. Zarząd LSAS miał także za zadnie osiągniecie przepływów środków pieniężnych netto z działalności operacyjnej w wysokości 15,99 mln złotych – cel został zrealizowany na poziomie 30,4 mln złotych oraz osiągniecie dodatniego wyniku na działalności handlingowej. Ten cel również został zrealizowany, lecz ten segment działalności wygenerował 600 tys. złotych.
Koszty działalności operacyjnej spółki w ubiegłym roku osiągnęły poziom 371 052 653 złotych. Największy udział w kosztach działalności operacyjnej Spółki w 2022 roku stanowił koszt wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych, stanowiący łącznie 62,85 proc. wszystkich ponoszonych kosztów działalności operacyjnej, tj. 233,2 mln złotych. Koszty usług obcych stanowiły 20,42 proc., tj. 76 mln złotych. Pozostałe koszty, takie jak amortyzacja, zużycie materiałów i energii, podatki i opłaty oraz pozostałe koszty rodzajowe stanowiły 16,73 proc. i wyniosły 62,06 mln złotych.
Przychody ze sprzedaży w roku 2022 wyniosły 398 150 270 złotych, co oznacza zanotowanie przez spółkę zysku ze sprzedaży w kwocie 27 097 616 złotych. W okresie objętym sprawozdaniem finansowym 47,29 proc. przychodów netto ze sprzedaży działalności handlingowej stanowiły przychody uzyskane od Polskich Linii Lotniczych LOT, podczas gdy w analogicznym okresie w roku 2021 przychody wyniosły 47,87 proc.
Zarząd zawnioskował do Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki o wyrażenie zgody na przeniesienie zysku za na kapitał zapasowy, aby mogły być realizowane zadania mające na celu zabezpieczenie bieżącej działalności, a w szczególności zabezpieczenie środków pieniężnych na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników oraz regulowanie na bieżąco powstałych zobowiązań.
Brak długoterminowej strategii rozwoju
Zamkniecie przestrzeni powietrznej Unii Europejskiej dla rosyjskich samolotów wywołało analogiczny krok odwetowy ze strony Federacji Rosyjskiej, która zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla linii lotniczych z 36 krajów, w tym z Polski. Z tego powodu, LSAS obsłużyła około 2,4 tys. rejsów mniej, co przełożyło się; na realną utratę; przychodów ponad 7,5 mln złotych. Utracone przychody zostały częściowo zrekompensowane przychodami z tytułu obsługi lotów z pomocą humanitarną i wojskową dla Ukrainy.
LS Airport Services chciałaby, aby w tym roku o 15 proc. wzrosła liczba obsługiwanych operacji lotniczych czy zwiększeniu uległy przychody z tytułu świadczonych usług handlingowych, cargo oraz najmu. Mimo to wygenerowane w bieżącym roku zyski netto będą znacząco niższe od ubiegłorocznych, gdyż przewidywany wzrost kosztów prowadzonej działalności ograniczy wskaźnik rentowności. W chwili obecnej spółka nie ma sformalizowanej, długoterminowej strategii swojego rozwoju.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.