Lufthansa porozumiała się z pilotami w kwestii płacowej. Personel kokpitowy zarówno oddziału pasażerskiego, jak i cargo otrzyma 18-proc. podwyżkę, jednorazowy dodatek w kwocie do trzech tys. euro. Piloci otrzymają również więcej wolnego czasu, stały rozkład, a asymilacja pilotów Germanwings z Lufthansą doprowadzi do dalszego wzrostu niemieckiego przewoźnika. Osiągnięte porozumienie zabrania pilotom strajków przez prawie cztery lata.
Rozmowy między zarządem Lufthansy a związku zawodowego Vereinigung Cockpit, trwały prawie rok. Negocjacje w sprawie nowego układu zbiorowego pracy rozpoczęły się w połowie września 2022 roku. Zawarte ostatnio porozumienie gwarantuje wzrost wynagrodzeń 5 200 zrzeszonym pilotom i określa nowe zasady pracy. Związkowcy obowiązek zapewnienia lepszych warunków pracy i płacy argumentowali, że od 2021 roku, kiedy świat zaczął wychodzić z pandemii wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2, Lufthansa notuje wzrosty zarówno prowadzonej działalności, jak i osiąganych zysków netto.
Piloci, reprezentowani przez związek Vereinigung Cockpit, głosowali za nową umową, na którą składają się dwa porozumienia: układ zbiorowy pracy i nowy układ zbiorowy wynagrodzeń. Nowe umowy będą obowiązywały odpowiednio do 31 grudnia 2027 roku i ostatniego dnia grudnia 2026 roku. Obie umowy zawierają klauzule, które zabraniają pilotom prowadzenia strajków do czasu wygaśnięcia odpowiednich umów.
Nowe umowy zapewniają zarządowi Lufthansy dodatkową stabilność w prowadzeniu stabilnej działalności, ponieważ działalność niemieckich linii lotniczych wielokrotnie pogrążała się w chaosie w ubiegłym roku. Pierwszy miał miejsce, gdy obsługa naziemna podjęła akcję strajkową na początku zeszłego lata. We wrześniu 2022 r., przewoźnik stanął w obliczu strajku pilotów, który doprowadził do wielkiego chaosu na lotniskach we Frankfurcie nad Menem i Monachium. Na poczet trwających rok negocjacji w połowie września niemieckie linie wynegocjowały krótkoterminową umowę o pracę ze strajkującymi pilotami, aby większa liczba zaplanowanych operacji nie została odwołana.
– Umowa zbiorowa z Vereinigung Cockpit zapewni dodatkową stabilność w naszych działaniach, a tym samym większą niezawodność dla naszych klientów. Dzięki niemu poprawiamy nie tylko wynagrodzenie naszych pilotów, ale także ich zdolność do utrzymania skutecznej równowagi między pracą zawodową a życiem prywatnym życia. Nie jest nam łatwo zawrzeć tę nową umowę z ekonomicznego punktu widzenia – powiedział Michael Niggemann, członek zarządu Grupy Lufthansa Group i dyrektor ds. pracy.
Według prezesa związku Vereinigung Cockpit, Stefana Hertha, 94,7 proc. zrzeszonych pilotów wzięło udział w głosowaniu, z czego 65 proc. poparło dwa nowe zbiorowe układy pracy i płacy. Herth dodał, że jest „zadowolony”, że członkowie związku zagłosowali za przedstawionym porozumieniem. Łączna wartość podwyżek płacy pilotów pasażerskiego i frachtowego oddziału Lufthansy wyniesie 18 proc. w całym okresie obowiązywania umowy. Siedmioprocentową podwyżkę piloci otrzymają 1 grudnia br. 1 stycznia 2025 r. pensja pilotów wzrośnie o kolejne pięć proc., podczas gdy rok później podwyżka wyniesie również pięć proc.
Ponadto Lufthansa zapewni członkom związku jednorazową wypłatę w wysokości 3,75 proc. stałej rocznej rekompensaty. W 2023 r. wyniesie to do 3 000 euro. Będzie to połączone ze zwiększonym wynagrodzeniem zmiennym dostosowanym do sukcesu biznesowego. Piloci otrzymają również więcej czasu wolnego i stabilność grafiku. W każdym miesiącu personel kokpitowy będzie miał aż 10 dni wolnych od pracy. Podpisane porozumienie za zapewnić asymilację pilotów Germanwings z Lufthansą.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.