Biorąc pod uwagę solidne wyniki trzeciego kwartału, Grupa Lufthansy podwyższyła swoje prognozy zysków i przepływów pieniężnych w 2022 roku. Linie zrzeszone w lotniczej grupie oczekują skorygowanych zarobków za ten rok w wysokości ponad miliarda euro. Zysk mógłby być większy, ale fala strajków spowodowała korektę EBITDA. Wakacyjne akcje protestacyjne kosztowały zrzeszone linie 70 mln euro.
Grupa Lufthansa to grupa lotnicza działająca na całym świecie, która skupia linie lotnicze: Lufthansę, Swiss International Air Lines, Austrian Airlines, Brussels Airlines, Eurowings. Grupa świadczy także usługi lotnicze, które obejmują logistykę, naprawy serwisowe i remonty samolotów (MRO), catering oraz dodatkowe funkcje biznesowe i zarządcze.
Podwojenie przychodów
Grupa Lufthansa odnotowała doskonałe wyniki w trzecim kwartale 2022. Ta wiadomość nie może być zaskoczeniem, ponieważ trzeci kwartał jest zwykle najbardziej dochodowym dla wszystkich linii lotniczych na świecie, gdyż obejmuje okres wakacyjnego szczytu przewozowego i największego w roku popytu na podróże lotnicze.
Według wstępnej analizy przychody Grupy niemal podwoiły się w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku i wyniosły 10,1 miliarda euro. Rzeczywiście, w okresie od lipca do września ubiegłego roku przychody linii w ramach Grupy Lufthansy wyniosły 5,2 miliarda euro. W trzecim kwartale br. skorygowany zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych, podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych, tzw. EBITDA, wyniósł około 1,1 mld euro. W porównaniu z 251 mln w tym samym okresie rok wcześniej.
Korekcja zysku EBITDA za trzeci kwartał spowodowana jest falą strajkową pracowników naziemnych, załóg pokładowych i pilotów, które miały miejsce w okresie wakacyjnym. Akcje protestacyjne kosztowały Grupę 70 mln euro. W trzecim kwartale Grupa Lufthansy wygenerowała skorygowane wolne przepływy pieniężne (jest to wskaźnik, która stwierdza czy podmiot jest płynny finansowo, na poziomie około 400 mln euro, co stanowi wzrost o 89 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r. Z drugiej strony, w okresie od lipca do września zadłużenie spadło o 200 mln euro do około 6,2 miliarda euro. 30 czerwca br. dług grupy wynosił 6,4 miliarda euro. Ponadto zobowiązania emerytalne netto spadły do 2,1 mld euro w porównaniu z 2,8 mld, o których grupa poinformowała w przedostatni dzień czerwca. Było to możliwe dzięki dalszemu wzrostowi stopy dyskontowej.
Optymistyczne perspektywy na końcowy wynik za 2022 r.
Biorąc pod uwagę dobre wyniki za trzeci kwartał, Grupa Lufthansa ma powody do optymizmu co do ostatecznych wyników finansowych, osiągniętych w trwającym jeszcze roku. Rzeczywiście, dobre wyniki za trzeci kwartał łączą się z obecną sytuacją w zakresie ilości rezerwacji biletów lotniczych, która jest poparta ciągle wysokim popytem na podróże lotnicze w pozostałych miesiącach roku. Dodatkowo, członek Grupy, Lufthansa Cargo, ma w 2022 r. odnotować kolejny rekordowy wynik.
W konsekwencji Grupa Lufthansa podwyższyła prognozy na cały rok, wykluczając możliwość realizacji nieprzewidzianych obecnie scenariuszy, które mogłyby negatywnie wpłynąć na tegoroczne wyniki finansowe. Grupa oczekuje obecnie osiągnięcia EBITDĘ w wysokości ponad miliarda euro oraz skorygowanych wolnych przepływów pieniężnych w wysokości ponad dwóch mld.
Biorąc pod uwagę wyniki linii lotniczych Grupy, przewoźnicy w ostatnim roku znacznie zwiększyli swoją przepustowość, zarówno pod względem liczby dostępnych miejsc w kilometrach (ASK), jak i oferowanych miejsc (w obie strony). W szczególności Lufthansa, która prawie podwoiła swoją przepustowość w br. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Niemieckie flagowe linie lotnicze odnotowały najbardziej znaczący wzrost przepustowości wśród wszystkich przewoźników należących do Grupy.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.