Luxair, narodowy przewoźnik lotniczy Luksemburga, był jednym z dwóch linii lotniczych, które złożyły wniosek o słoweńskie dotacje rządowe przyznawane za uruchomienie nowych tras z tego kraju. Chociaż komisja przetargowa nie zbadała jeszcze, czy Luxair spełnił warunki przetargu, uruchomienie nowych lotów wewnątrzeuropejskich z rynków zagranicznych jest zgodne ze strategią rozwoju luksemburskiego operatora. Oprócz Luxaira o dotacje wystąpiły czarnogórskie linie lotnicze Air Montenegro. Słowenia na subsydiowanie lotów chce przeznaczyć 16,8 mln euro.
Na początku marca słoweński rząd zaprezentował Program Większej Łączności Lotniczej Słowenii do 2025 roku, który zawiera listę aż piętnastu tras, które państwo planuje dotować, aby polepszyła się łączność lotnicza Lublany. W kwietniu Komisja Europejska wydała zgodę na oferowanie subsydiów.
– Zgłosiliśmy się [do przetargu, od red.], aby zaoferować loty ze Słowenii – powiedział portalowi „AeroTelegraph” rzecznik prasowy Luxair. Jako przewoźnik z Unii Europejskiej, Luxair może uruchomić loty z dowolnego komercyjnego lotniska w Słowenii do kraju trzeciego w ramach Europejskiego Wspólnego Obszaru Lotniczego. Jesienią 2019 r. działalność operacyjną zakończyły słoweńskie narodowe linie lotnicze Adria Airways. Przewoźnik świadczył swoje usługi przez 58 lat.
10 priorytetowych tras
Loty do dziesięciu destynacji zostały wymienione jako priorytetowe. Pierwsza grupa to duże huby, przez które Słoweńcy będą mogli polecieć dalej w świat. W pierwszym koszyku kierunków znajdują się miejsca docelowe takie jak: Wiedeń, Kopenhaga, Ateny, Madryt, Amsterdam czy Helsinki.
Druga grupa destynacji to kierunki point-to-point. Można w niej znaleźć Brukselę-Charleroi, Skopje, Pragę i Berlin. Trzecia grupa tras, oznaczona jest jako „uzupełniająca”, zostanie dofinansowana tylko wtedy, gdy po pierwszym publicznym naborze na ww. dziesięć priorytetowych tras pozostaną wystarczające środki. W skład uzupełniających destynacji wchodzą: Rzym-Fiumicino, Sztokholm, Oslo, Barcelona, Lizbona, Prisztina i Paryż-Orly. Nowe połączenia muszą zostać uruchomione najpóźniej w sezonie zimowym 2023/2024.
Luxair oferował już loty z innego kraju
Na początku tego roku Luxair rozpoczął oferowanie regularnych połączeń lotniczych między Antwerpią w Belgii a londyńskim miejskim portem lotniczym. Dla luksemburskich linii lotniczych jest to powrót do oferowania usług poza bazą macierzystą w Luksemburgu. Dyrektor generalny, Gilles Feithin, powiedział niedawno, że Luxair ocenia rynki zagraniczne, zdając sobie sprawę z ograniczonej wielkości swojego obszaru zasięgu.
Przed pandemią COVID-19, w 2019 r., linie operowały na niemieckim krajowym rynku lotniczym. Wtedy przewoźnik latał między Saarbrücken a Berlinem. Luxair zaprzestał świadczenia tych lotów tuż po tym, jak nie udało liniom dojść do porozumienia z władzami regionalnymi. Problemem stały się oferowane przez samorząd zachęty. Linie chciały otrzymywać za realizację lotów krajowych w Niemczech więcej pieniędzy. W 2020 r. przedstawiciel Luxair powiedział, że linie badają możliwość rozpoczęcia operacji między Wielkim Księstwem a Lublaną, zauważając wówczas, że „cały region Bałkanów szybko się rozwija”. – Rozważamy nowe kierunki, takie jak Lublana. To są nasze plany – mówił wówczas przedstawiciel luksemburskich linii lotniczych.
Luxair dysponuje flotą dziewiętnastu samolotów, z których jedenaście to 76-miejscowe turbośmigłowe samoloty typu Dash-8 Q 400. Linie posiadają również cztery boeingi 737-700 i cztery B737-800. W krajach byłej Jugosławii Luxair obsługuje loty ze swojej macierzystej bazy do Belgradu, Podgoricy, Tivatu, Dubrownika i Zadaru. Przewoźnik ma podpisaną także umowę code-share z Air Serbią.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.