20 października obchodzimy tradycyjnie Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego. Ten zawód wykonuje w Polsce około 600 osób.
Część kontrolerów pracuje na wieży kontroli, łącząc się z pilotami samolotów startujących, lądujących i będących na lotnisku, inni obserwują ruch lotniczy na wskaźnikach radarowych, kontrolując samoloty przelatujące przez polskie niebo lub dolatujących/odlatujących do/z polskich lotnisk.
Zatrudnione osoby są skrupulatnie selekcjonowane i gruntownie szkolone. Zaledwie garstka z tych, którzy przechodzą wstępne testy podczas naborów, zasiądzie później na stanowisku kontrolerskim. Formalności nie ma wiele, bo aby dostać się do tej grupy, należy mieć wykształcenie co najmniej maturalne, znać język angielski i oczywiście język polski.
Barierą są natomiast cechy fizyczne i osobowościowe. Kontroler musi bowiem nie tylko umieć pracować indywidualnie, ale też zespołowo. Do tego dochodzi umiejętność pracy pod presją czasu, podejmowania szybkich i trafnych decyzji, spostrzegawczość, wyobraźnia przestrzenna... a nawet świetna dykcja. W Polsce szkolenie kontrolerów trwa niespełna dwa lata. To najkrócej w porównaniu z innymi europejskimi państwami. W tym czasie, kandydaci poznają procedury, ćwiczą na symulatorach, udoskonalają język angielski i po każdym z etapów, zdają egzaminy.
Za bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej naszego kraju odpowiada Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która zatrudnia kontrolerów, a także szkoli kandydatów do tego zawodu. W celu zapewnienia ciągłości w ruchu lotniczym, służby nawigacyjne pracują 24 godziny na dobę, każdego dnia w roku.
Święto zostało ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 1961 roku. Tego dnia powstała Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego IFATCA (International Federation of Air Traffic Controllers). W Polsce Dzień Kontrolera obchodzony jest od 14 lat. W rekordowym przedpandemicznym roku, polscy kontrolerzy obsługiwali nawet 3,5 tys. operacji lotniczych dziennie.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.