W Rzeszowie podpisano dzisiaj (24 września) list intencyjny w sprawie utworzenia na lotnisku w Jasionce centrum serwisowania samolotów w oparciu o Polską Grupę Lotniczą. Obiekt, w którym będą odbywać się przeglądy szerokokadłubowców, ma być istotny także dla mającego powstać w 2027 roku Centralnego Portu Komunikacyjnego – uważa Rafał Milczarski, prezes LOT-u.
Ogłoszenie przez PGL
budowy centrum serwisowania samolotów przy rzeszowskim lotnisku oznacza również systematyczny rozwój portu lotniczego w Jasionce. W związku z tym, władze chcą również zadbać o odpowiednią infrastrukturę dojazdową. W ciągu kilku lat powstanie połączenie kolejowe terminala pasażerskiego z Rzeszowem. Ale to nie wszystko.
– Do 2030 roku na Podkarpaciu ma powstać 100 km nowych tras kolejowych – mówił podczas obrad poniedziałkowego sejmiku województwa podkarpackiego wiceminister infrastruktury i zarazem pełnomocnik ds. budowy CPK, Mikołaj Wild.
Jak stwierdził wiceszef resortu infrastruktury, wkrótce możliwe będzie przedłużenie trasy kolejowej do Jasionki poprzez stworzenie pętli aglomeracyjnej. Połączenie Jasła z Dębicą ma udrożnić połączenia kolejowe.
– Mamy rozsądne, strategiczne podejście do tego co jest realizowane w Polsce – dodawał prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, Rafał Milczarski. – Ten plan w sposób strategiczny definiuje politykę Polski, bo żaden region nie powinien podlegać wykluczeniu. Z Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka mamy długoterminowe plany – podsumował.
Milczarski dodał, że liczy na duży ruch biznesowy w Rzeszowie i pasażerów z Podkarpacia. – Chcemy tymi samolotami zasilać Centralny Port Komunikacyjny i będziemy zasilać je na cały świat. Serce Polskiej Grupy Lotniczej będzie biło na Podkarpaciu – podsumował.
Polska Grupa Lotnicza to podmiot powołany w styczniu tego roku, z prezesem LOT-u Rafałem Milczarskim na czele. Firma ma zrzeszać najważniejsze podmioty, działające na polskim rynku lotniczym i zarazem należące do Skarbu Państwa, takie jak PLL LOT czy LOT AMS. Te dwa wymienione uzyskały już zgodę UOKiK-u na dołączenie do grupy.
Wszystkie firmy, skoncentrowane w PGL-u, zachowają swoją odrębność. Nowością jest utworzenie w obrębie PGL-u centrum serwisowania samolotów pasażerskich. List intencyjny w tej sprawie został podpisany w poniedziałek w Rzeszowie.
W pierwszym etapie inwestycja ma kosztować 100 mln zł i zakłada budowę hangaru, w którym zmieszczą się dwa szerokokadłubowe samoloty. PLL LOT ma nie być jedynym klientem. Drugi etap inwestycji zakłada powstanie kolejnego hangaru.